Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii de pensionare

Buna ziua,

Sunt nascuta in data de 05.07.1961 si m-am angajat la data de 20.02.1984 si am lucrat pana in data de 28.05.2012..Am fost 1 an in somaj. De 1 an si 6 luni sunt liber profesionist si-mi platesc contributia la pensie pentru salariul minim. Am facut 4 ani de facultate la zi.Am 31 de ani de munca.
Am 2 intrebari:
- Este necesar sa inchei contract cu Casa Judeteana de Pensii pentru contributia ca si liber profesionist (practician in insolventa-mediator) ? Eu am depus Declaratia 600 si am platit trimestrial CAS la ANAF.
- In ce conditii si cand pot sa ma pensionez anticipat/ definitiv ?
Multumesc.
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Dupa calculele mele aveti un stagiu de cotizare de 30 de ani, 9 luni si 8 zile (fara anii de facultate la zi si care reprezinta perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie si se are in vedere numai la pensia pentru limita de varsta.

3. Daca platiti contributia la pensie ca liber profesionist nu mai este cazul sa mai incheiati inca un contract de asigurare cu Casa de Pensii doar daca doriti sa aveti un venit mai mare care sa va ajute la un punctaj de pensie mai mare.

4. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 1 luna, in august 2023;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 1 luna, in august 2018, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 40 de ani si 3 luni;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 1 luna, in august 2018, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 32 de ani si 3 luni.

Va multumesc pentru raspuns.
Cum poti avea un stagiu de cotizare de 40 de ani la varsta de 57 de ani ? Legea este facuta ca sa nu poata nimeni sa beneficieze de pensie anticipata fara diminuare
1. Daca incepi activitatea ia varsta de 17 ani poti sa ai 40 de ani de stagiu de cotizare pana la varsta de 57 de ani.

2. Apoi mai sunt persoanele care au lucrat in grupe superioare de munca si li se adauga in supliment la stagiu de cotizare si pot indeplini conditia de stagiu cotizare de 40 de ani si la o varsta mai mica.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane