Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie spre Romania minor neinsotit
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie spre Romania minor neinsotit

Buna,

Am si eu o intrebare. Sora mea are 16 ani si momentan se afla in Anglia. Daca vrea sa calatoreasca in Romania este necesar sa fie insotita de un adult? Stiu ca legea Romaniei nu permite cetatenilor minori sa paraseasca teritoriul Romaniei neinsotit de un adult, dar in cazul in care ea se afla in Anglia si vrea sa mearga in Romania e vreo problema?Multumesc
Da,va avea nevoie de un adult si procura la notar semnata de ambii parinti. Acum depinde in ce circumstante a ajuns ea acolo si ce nationalitate are. Teoretic se respecta aceasi pasi ca atunci cand a parasit Romania.
Pentru intoarcerea in tara nu are nevoie de nimic din cele scrise mai sus, mai ales daca se intoarce cu un mijloc auto. Conditiile sunt doar pentru iesirea din tara.
Doar in cazul in care calatoreste cu avionul este posibil sa fie nevoie sa fie insotita la imbarcare si sa se plateasca o taxa de insotitor de bord insa nu toate companiile cer asta dupa 16 ani.