Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot constitui un SRL-D?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot constitui un SRL-D?

Prin 2004 la terminarea facultatii, pe ultima suta de metri am zis sa beneficiez de niste avantaje birocratice pentru studenti si mi-am creeat un SRL. Firma n-a functionat niciodata. N-am emis vreo factura deci n-am primit un leu. O vreme am depus o declaratie la Finante si prin 2008 mi s-a inchis firma din "oficiu".
Deci, practic, sunt debutant dar conform articolului art.2 al. B, am avut o SRL infintat la Registrul Comertului si din asta inteleg ca pot sa-mi iau gandul de la SRL-D.

Cum inca n-am facut 35 de ani si ma incanta ideea de antrepenoriat ma gandeam daca as mai putea aplica pentru o astfel de firma, SRL-D daca n-am avut activitate pe fostul SRL?

Sotia n-a avut nici un SRL si e in acelasi interval de varstra. Ar putea fi impedimente daca ar aplica ea ptr. SRL-D si eu sa fiu managerul? :)
slymaximus, utilizator
Un SRL-D poate fi înfiinţat de intreprinzător debutant, o persoană fizică majoră ce indeplineşte cumulativ, în principal, următoarele condiţii:

- Nu a mai fost acţionar în cadrul altor firme din spatiul economic european. Daca a avut un PFA sau un II, poate sa-si înfiinţeze un SRL-D. Important e să nu fi fost acţionar într-un SRL(-D) sau SA.

SRL-D-ul poate să aibă până la 5 asociaţi, însă toţi trebuie să respecte cele două condiţii de mai sus. De asemenea, compania trebuie să fie administrată de cel puţin unul dintre ei, ori de asociatul unic.
Aceste informatii le-am citit si eu.
Nedumerirea mea e daca eu mai pot fi considerat "debutant" daca fostul meu SRL n-a avut activitate efectiva o secunda.
Dumneavoastra NU mai puteti,insa ar putea sa il faca sotia,iar limitarea de varsta ,nu mai e valabila,inca din 14.07.2014.
Succes
Mutumesc pentru lamuriri! :-)