Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC dupa concediu fara plata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC dupa concediu fara plata

Buna ziua. De o perioada sunt in concediu fara plata de la actualul loc de munca. De curand am nascut si as dori sa stiu daca pot solicita celor de la actualul loc de munca sa intru in concediu de crestere copil. Va multumesc
1. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Daca in aceste 12 luni aveti cel putin o luna intreaga (de la 1 la 31) de concediu fara plata nu puteti beneficia de CCC.

3. Spuneti data nasterii copilului, cat concediu fara plata ati avut si ce statut ati avut in fiecare din cele 12 luni eligibile si in perioada de concediu fara plata (poate ati fost intr-o situatie asimilata care va permite sa beneficiati de CCC).
Care este data nasterii copilului?
tudorvaleriu a scris:

1. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Daca in aceste 12 luni aveti cel putin o luna intreaga (de la 1 la 31) de concediu fara plata nu puteti beneficia de CCC.

3. Spuneti data nasterii copilului, cat concediu fara plata ati avut si ce statut ati avut in fiecare din cele 12 luni eligibile si in perioada de concediu fara plata (poate ati fost intr-o situatie asimilata care va permite sa beneficiati de CCC).

buna ziua,

multumesc pt raspuns. Nu am adresat intrebarea cum ar fi trebuit. Nu ma intereseaza veniturile pt concediu crestere copil deoarece nu am venituril in ultimile 5-6 luni fiind in concediu fara plata. Ma intereseaza daca pot solicita concediu crestere copil fara venituri. Doar sa intru din concediu fara plata pe care l-am luat pentru 1 an (acesta se termina in 3 luni de acum inainte) in concediu crestere copil.Sper ca m au exprimat cum trebuie.
multumesc
Ordinul nr.1474/2011
situatie :
O persoană poate solicita doar concediul pentru creşterea copilului, fără a solicita şi indemnizaţia pentru creşterea copilului aferentă?

solutie : În baza prevederilor art. 9 alin. (1) din OUG nr. 111/2010, persoana care îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 2 alin. (1) din OUG nr. 111/2010 are dreptul la concediu şi indemnizaţie lunară în funcţie de varianta pentru care optează pentru fiecare dintre primele 3 naşteri sau, după caz, pentru primii 3 copii. Concediul pentru creşterea copilului în funcţie de opţiunea aleasă se solicită de la angajator. După aprobarea concediului de către angajator, persoana poate solicita la primăria de la locul de domiciliu indemnizaţia pentru creşterea copilului aferentă perioadei de concediu pentru care a optat. În cazul în care persoana nu solicită indemnizaţia pentru creşterea copilului, pe perioada concediului nu se pot plăti contribuţiile individuale de asigurări sociale de sănătate, iar această perioadă nu mai poate fi asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public şi a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.
1. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Deoarece nu indepliniti aceste conditii (fiindca in ultimele 9 luni ati fost in concediu fara plata) nu puteti beneficia de CCC chiar daca nu doriti indemnizatia aferenta acestui concediu.

3. Veti beneficia doar de alocatia de stat pentru copii.