Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... credit prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

credit prima casa

daca o persoana detine un imobil,provenit dintr-o donatie,poate sa acceseze credit"prima casa" ?
Nu, trebuie sa nu aiba nicio proprietate indiferent de modul de dobandire.
Imobile dobandite prin mostenire nu se iau in considerare pentru accesarea unui credit prin PC.
Donatia este considerata mostenire ?(mostenire de la o persoana in viata ?)
:slap: Mostenirile sunt donatii ale persoanelor decedate!
Intrebarea mea era ,daca donatia este considerata ca o mostenire,nu invers.