Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie dupa succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie dupa succesiune

Buna ziua!
Tatal meu a decedat la 30.06.2016. Eu impreuna cu mama mea am participat la dezbaterea succesiunii. Acum suntem mostenitoarele din luna februarie 2017. Pot sa-i donez partea mea mamei mele? pana la implinirea anului dupa deces?
La donatie se mai pune problema de alte grade de rudenie?

Multumesc!
Puteti sa donati oricand aveti chef. Nu are nici o importanta. Ce nu inteleg este de ce nu ati facut asta in timpul dezbaterii succesiunii
Puteti sa ii donati cand doriti sau sa faceti partaj. Conteaza ca ati acceptat mostenirea si apoi faceti ce vreti cu ea, nu intra alta clasa de mostenitori la mostenire pt ca ati acceptat-o dvs.

Aveti mostenitori rezervatari sau aveti dificultati la plata unor eventuale rate ? Intreb ca sa nu aveti vreo surpriza daca donati.

Ii puteti dona cand doriti dar trebuie sa aveti in vedere ca este posibil ca la decesul mamei sa existe si alti mostenitori si nu va va mai reveni intreaga donatie.
Depinde si in ce scop o faceti.
Notarul ne-a spus ca este o procedura mai dificila si trebuia sa asteptam un an. Trebuiau chemate si rudele, asa ca am facut pentru amandoua. Vreau sa -i donez partea pentru ca dorec sa accesez creditul prima casa.
Sa inteleg ca pot dona acum partea mea mamei mele fara sa participe si altcineva. Vreau sa fac asta pentru ca nu vreau sa am teren/casa pe numele meu.
Multumesc!