avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Corupere minori?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Corupere minori?

Am si eu nevoie de ceva sfaturi in legatura cu ceva.Eu am 18 ani si am avut o prietena care are 13 ani (inca nu a facut 14).Inainte sa fac 18 ani am intretinut relatii sexuale cu aceasta fata.Fata a avut peobleme psihice cand a fost mai mica(acum cativa ani)adica si-a taiat venele cu lama.Am incercat sa ma despart cu ea dupa ce am facut 18 ani insa degeaba.Mi-a spus ca daca o parasesc se sinucide.Cand ieseam cu ea in oras venea cu pumnu de pastile imi buzunar si imi spunea ca daca o las le inghite pe toate.A vrut sa se taie cu lama,am si martori.Si al 3lea lucru,a vrut sa plece de acasa fara destinatie insa a fost oprita la timp.Pana acum 2 saptamani aproximativ fata a stat singura acasa pentru ca tatal ei a fost plecat la munca in tara si mama ei a fost in strainatate.In tot acest timp cat a fost singura acasa nu a stat nimeni cu ea si nu cred ca are vreun act semnat ca are tutore.Mama ei a aflat ca am intretinut relatii sexuale si se va duce cu ea la ginecolog dupa care va depunde plangere la politie impotriva mea.Pana acum am gasit doar 2 solutii prin care as putea sa scap:
1.Fata sa nege tot
2.Sa ii santajez parintii ca a lasat-o singura acasa si nesupravegheata avand probleme psihic.

Va rog am nevoie de sfaturi..
Da , este o problema destul de delicata.....fata sa nege tot , insa examenul ginecolog va demonstra adevarul...Nu este o solutie sa santajati parintii ca au lasat-o singura ci sa discutati cu mama ei sa-iprecizati cu ce probleme se confrunta fata ei ....mai mult cred ca minora are nevoie de ajutor , decat de santaje sentimentale ....
exista vreo solutie sa scap?....si care ar fi aceea??? :(
Daca parintii depun plangere ati putea fi cercetat pentru savarsirea infractiuni de act sexual cu un minor, intrucat fata n u a implinit varsta de 15 ani. Chiar daca erati minor si nu impliniserati 18 ani, aveati discernamant iar legea prevede ca minorii intre 16 si 18 ani raspund penal . Atentie cum va comportati cu fata si cu m anume o sustineti emotional, deoarece aceasta fapta , printre variantele care agraveaza pedeapsa , prevede , in art. 198 alin 6 faptul ca , atunci cand fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei , pedeapsa este inchisoarea de la 15 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi. Este adevarat ca parintii , in masura in care stiau ca fata are probleme de ordin psihic ar fi trebuit sa ii asigure , inainte de a pleca , o ingrijire corespunzatoare din partea unei rude .Faptul ca ati stiut de problemele ei psihice si totusi v-ati implicat, s-ar putea sa va agraveze situatia.
Nu stiu daca fata va accepta sa nege tot, deoarece inteleg ca este foarte atasata de dvs., ci mai degraba sa va acuze .
cum poate dovedi ca eu am avut relatii sexuale cu ea si nu altcineva?... daca o duce la ginecolog si afla ca nu mai este virgina are cum sa afle si cu cine s'a intamplat daca ea nu spune nimic?.....si chiar daca ar spune....
Rapper a scris:

cum poate dovedi ca eu am avut relatii sexuale cu ea si nu altcineva?... daca o duce la ginecolog si afla ca nu mai este virgina are cum sa afle si cu cine s'a intamplat daca ea nu spune nimic?.....si chiar daca ar spune....


Ati savarsit o infractiune grava si atitudinea dvs. arata ca sunteti pregatit sa savarsiti si alte infractiuni. Singurul ajutor pe care-l puteti primi este sa raspundeti penal pentru fapta savarsita.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Alte discuții în legătură

Relatii sexuale intre minori mema mema Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti...daca un minor este acuzat ca a intretinut relatii sexuale cu o minora sub 15 ani, dar cu acordul acestei, cum poate fi ... (vezi toată discuția)
Valabilitate certificat iml (medico-legal) alexandru171 alexandru171 Buna!Doresc informatii legate de un prieten care sa culcat cu o fata(14 ani fara o luna-momentul actului sexual).El a realizat ca nu este deloc bine ceea ce va ... (vezi toată discuția)
Vrea sa plece de acasa amy02 amy02 Buna am o prietena care vrea sa plece de acasa are 16 si vrea sa se duca la prietnul ai acasa care este tot minor vor sta cu parinti lui .Deci ce poate pati ... (vezi toată discuția)