avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

buna ziua
sunt divortat. am contractat un credit pt nevoi personale cu ipoteca imobiliara in timpul casatoriei.
daca eu as vrea sa fac partajul, pentru ce valoare ar tebui sa platesc taxa de timbru atita timp cat valoarea apartamentului este acum de 100.000 ron iar valoarea datoriei catre banca este de 140.000 ron.
noi avem de partajat, din punctul meu de vedere, datoria catre banca.
puteti sa imi explicati cum decurge un astfel de partaj cu datorii mai mari decat valoarea bunurilor de partajat?
Cel mai recent răspuns: adi68pop , utilizator 11:17, 14 Mai 2016
Cum.vreți sa partajati? Vrea cineva casa?
eu. copilul minor locuieste la mine. mama nu are venituri
Dacă vi se atribuie casa, preluați și creditul.
si eu ce timbrez?
La 240 000 de lei.
Nu va intelegeti cu mama sa faceti o tranzactie?

O completare: indiferent cat face, cereti un certificat fiscal, platiti la valoarea impozabila pentru imobil. De regula e mai mica decat cea de circulatie.
Ultima modificare: Joi, 25 Iunie 2015
Liliana Gradinaru, Avocat

Alte discuții în legătură

Cost partaj gabriela_munteanu gabriela_munteanu Buna ziua. Daca se doreste un partaj dar fostii soti nu se inteleg asupra bunurilor si se ajunge la instanta, care ar fi costurile?Am inteles ca se pune un ... (vezi toată discuția)
Credite bancare ContSters6135 ContSters6135 Am o speta si nu prea stiu cum sa o rezolv. In timpul casatoriei, sotul a contractat 2 credite pt. nevoi personale. In unul el este imprumutatul, iar in ... (vezi toată discuția)
Evaluare apartament pentru banca in vederea creditarii la intocmirea unui act de vanzare-cumparare parinti-copii. ady2008ady ady2008ady Buna ziua, Doresc sa cumpar apartamentul parintilor prin programul Prima Casa. Am depus toate actele financiare si juridice la banca, iar evaluarea ... (vezi toată discuția)