Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

buna ziua
sunt divortat. am contractat un credit pt nevoi personale cu ipoteca imobiliara in timpul casatoriei.
daca eu as vrea sa fac partajul, pentru ce valoare ar tebui sa platesc taxa de timbru atita timp cat valoarea apartamentului este acum de 100.000 ron iar valoarea datoriei catre banca este de 140.000 ron.
noi avem de partajat, din punctul meu de vedere, datoria catre banca.
puteti sa imi explicati cum decurge un astfel de partaj cu datorii mai mari decat valoarea bunurilor de partajat?
Cum.vreți sa partajati? Vrea cineva casa?
eu. copilul minor locuieste la mine. mama nu are venituri
Dacă vi se atribuie casa, preluați și creditul.
si eu ce timbrez?
La 240 000 de lei.
Nu va intelegeti cu mama sa faceti o tranzactie?

O completare: indiferent cat face, cereti un certificat fiscal, platiti la valoarea impozabila pentru imobil. De regula e mai mica decat cea de circulatie.
Liliana Gradinaru, Avocat