Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

am 2 executari silite :
1.incuvintata de judecatorie la solicitarea expresa a bancii in ianuarie 2014 unui executor .am semnat o esalonare si am platit toata suma in contul de consemnare direct si prin poprire de catre banca unde primesc salariul .in mai 2015 aflu ca executorul nu a virat la banca creditoare decat o suma mica de bani diferenta a furat-o si s-a mutat in alta localitate.impotriva executorului am facut plingere penala.banca considera ca sunt datoare la ea .ce sa fac mai departe pentru a mi se disponibiliza sumele din contul de salarii?
2. dosarul 2 a fost incuvintat aceluiasi executor prin mandatar la luna iulie 2014.am primit somatia in luna MAI 2015 .dosarul a fost preluat de alt executor care nu are incuvintarea executarii silite pe numele lui.se poate face ceva legal potrivit codului de procedura civila? (perimare ;nulitate)
1.In procesul de executare cu banca puteti solicita instantei sa suspende judecata conform art.413(1) pct.2 Noul Cod Proc.Civ."Instanta poate suspenda judecata cand s-a inceput urmarirea penala pentru o infractiune care ar avea o inraurire hotaratoare asupra hotararii ce urmeaza sa se dea, daca legea nu prevede altfel."

2.In dosarul 2 puteti formula contestatie la executare impotriva incheierii prin care s-a dispus incuviintarea executarii silite,intrucat este vorba despre un alt executor decat cel pe numele caruia s-a incuviintat executarea silita prin incheiere.
1.in dosarul 1 banca creditoare a solicitat executorului intocmirea unei suspendari dar fara disponibilizarea sumelor.este corect?
2.am primit de la banca o adresa prin care mentioneaza ca toate dosarele primului executor au fost preluate de actualul prin hotarare si o delegatie din partea camera executorilor judecatoresti..Cu actualul am incheiat un proces verbal de esalonare si am si platit o parte din datorie.mai pot face contestatie? Daca incuvintarea titlului a fost in iulie 2014 iar eu am primit somatia dupa 10 luni adica in mai 2015 se poate face ceva deoarece nu inteleg tacerea bancii aproape timp de 1 an in ambele dosare.
Ce să mai contestați după ce ați recunoscut datoria prin angajamanetul acela de plată?