Forum Discuţii juridice Executare silită Doresc sa atac o executare
Discuție deschisă în Executare silită

Doresc sa atac o executare

Servus . Iata faptele : am primit o instiintare de executare datata din data de 7 ian 2015 pentru un credit din 2004 , nu al meu , insa eu fiind girant . Din cate stiu creditul fiind neplatit inca de atunci , s-a prescris , trecand mai mult de 3 ani de la data ultimei recunoasteri ( plata). Din 2013 am fost bombardat de EOS cu fel de fel de citatii si avertismente caraora nu le-am dat atentie , insa acum in 2015 m-am trezit cu un document de executare pe o suma aberanta , referitoare la acel credit, suma ce a fost trimisa si societatii unde lucrez.
1. Cum pot ataca aceasta aberatie de executare ?
2. Cat costa taxa de timbru ?
3. Unde depun cererea de stopare a acestei executari ?
Multumesc anticipat
Executarea silita este facuta de executor judecatoresc in baza unei incuviintari a instantei sau este doar o somatie de la creditor (eos)?
Documentul ce tocmai l-am primit este emis de catre executor judecatoresc ! Culmea printr-o incuvintare din 2013 a tribunalului sector 2, pentru un credit din 2004 ! Si suntem in 2015 !!!!
chitoiu, utilizator
Depuneti urgent contestatie la executare daca este ceva gresit.
In general nu se greseste dar se poate intampla...
chitoiu a scris:
Documentul ce tocmai l-am primit este emis de catre executor judecatoresc !

DA, este grav in cazul asta, mai ales ca au trecut cele 15 zile de cand ati primit somatia. Incercati o repunere in termenul de contestare.

chitoiu a scris:
Culmea printr-o incuvintare din 2013 a tribunalului sector 2, pentru un credit din 2004 ! Si suntem in 2015 !!!!

Nu este culmea, caci daca s-au facut acte de executare (inclusiv somatii) asupra debitorului principal asta a intrerupt prescriptia aia de 3 ani si de aia s-a si incuviintat executarea probabil. Trebuie vazute hartiile ca sa stiti in ce situatie va aflati.
Din cate stiu debitorul a plecat din tara in 2004 . De atunci nimeni nu a platit , nimeni nu a fost chemat in judecata , nimeni nu a fost ,,suparat" ! Acum ...cum de nu s-a prescris ? au trecut 11 ani ! Iar de la data de cand a fost incuviintata executarea asupra mea , (2013) , a mai trecut ceva timp. Sa inteleg ca eu voi fi cel ce va plati , si.... chiar si peste 100 ani?
multumesc