Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare creanță
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare creanță

Bună ziua.va rog sa ma ajutați cu un sfat.in 2010 am avut un card de credit si o extindere la banca transilvania.in 2015 banca a predat creanță către eos ksi.acum mi-a venit de la executorul judecătoresc oprire pe salariu.pot face contestație? Nu s-a prescris datoria? Multumesc
Mergeți cu actele la avocat, în principiu s-a prescris, dacă n-au existat acte întreruptive de prescripție; contestația o puteți face în 15 zile de la comunicare.
Mulțumesc frumos de răspuns.si in caz ca nu rezolv cu contestația, cat are voie sa îmi opreasca? Eu sunt bugetar si a trimis la munca 2 opriri a cate 1/3 .am si norma de hrana.din aceea îmi poate opri?
Contestatie la executare in termen de 15 zile.
Care ar putea fi actele intreruptive de prescripție? Pot fi plicurile prin care eram somata sa plătesc doresc către banca?
Din pacate, acele somații întrerup termenul de prescripție.