Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tatal cel rau
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tatal cel rau

Buna ziua.
As avea si eu o intrebare. Eu am 17 ani jumate si nu am o viata destul de buna acasa.
De mica o duc numai in certuri,scandaluri si cateodata chiar si batai.
Tin sa precizez ca nu eu am fost batuta,ci doar am asistat.
Tatal meu deseori se imbata si face scandal.
De cateva saptamanii bunicul meu a murit iar tata in fiecare zi e beat si face scandal acasa.
Eu as vrea sa plec de acasa,chiar m.am saturat de el si de betiile lui si nu mai pot rezista.
Dar e o problema...daca el anunta politia,iar aceasta ma readuce acasa,sunt "moarta".
Daca plec de buna voie si declar lucrul acesta la o sectie de politie,mai ma poate readuce acasa?
Astept un raspuns folositor. Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Sunt de parere ca daca situatia nu este la limita rabdarii, caz in care puteti apela pe langa telefonul de urgenta si autoritatea tutelara din cadrul primariei de domiciliu, psihologul scolii, diriginta, inca 6 luni vor trece cu chiu cu vai si dupa ce aveti 18 ani veti putea hotara singura pe ce cai o apucati. Nu puteti pleca asa de capul dvs. ca fiind minora inevitabil se va incerca mai intai integrarea in familie. Mama dvs. ce parere are? Nu va sprijina in fata tatalui? Sau poate aveti alte rude care sa sara in ajutorul dvs. si la care sa puteti apela in caz de nevoie.
Justitiarul711, utilizator
Mama nu are ce sa spuna..tace din gura pentru ca ii e frica..oricum de bine,de rau,acum s.au linistit apele.. Dar tot ma simt a nimanui.
Parca nu as mai fi in propria familie..
Mai astept pana la anul,si poate dupa ce o sa plec de aici,o sa.mi fie mai bine.
N.o sa mai stau cu gandul ca o sa faca tata scandal..
Cand il vedeam pe bunicul ca e acasa si ma asteapta,ma simteam de neinvins...acu de cand nu mai e el,nu mai imi gasesc puterea de a trece peste probleme..
Ma izolez intr.un colt al camerei si stau..nu am cui sa.i spun problemele mele si asa tin in mine..
Nu te simți aproape de mama ta, ai încercat sa vorbești cu ea?

Mama dabia asteapta si ea sa ma fac mai mare sa plec din casa,ca asa poate sa plece si ea..
Asa mi.a spus..