Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum de access
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum de access

Doresc sa achizitionez impreuna cu un amic 2000 mp teren. Parcela mare de 2000mp va fi impartita in doua, doar una dintre ele va fi la drumul principal, cea de a 2-a va fi in spate. Este necesar crearea unui drum de acces catre a2-a parcela.
Drumul de acces va avea lungime 36m

Dupa cearea drumului de acces el devine public ,adica nu mai este in proprietatea noastra ?

Trebuie respectate niste norme? (pompieri, loc de intoarcere?)

Care este latimea minima adrumului acces.

Multumesc

Nu drumul de acces trebuie sa indeplineasca niste alea minime conditii

ci lotul dvs pe care urmati sa construiti....adicatelea autorizatia de constructie e conditionata
Multumesc pentru raspuns.
PUZ pentru zona este p+1, POT 30%, cele 2 loturi vor avea 1000mp fiecare.
Lățimea drumului de acces în general trebuie să permită un acces auto- deci 3,5-4m.-depinde cât este stabilit prin Regulamentul local de urbanism.Nu este o lățime stabilită prin lege.(cod civil)
Drumul rămâne privat deoarece nu este deschis circulației publice, proprietățile fiind prop. private. și rămâne tot al d-voastră. Pentru loc de întoarcere este loc la fiecare proprietate, ca să nu vă mai faceți griji iar mașina de pompieri, mașina cu mobilă, mașina de construcții, vidanja - nu vin în fiecare zi.