avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Pot recupera taxa de mediu platita in 14.05.2013?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Pot recupera taxa de mediu platita in 14.05.2013?

Buna ziua,

In 14.05.2013 am platit pentru achizita unui automobil inmatriculat in Romania anterior, pentru care nu se platise nici un fel de taxa de mediu/prima inmatriculare. Transferul autovehiculului de la persoana juridica posesoare anterior, catre mine a fost efectutat (cf factura vanzare) in 04.03.2013.

Nu reusesc sa imi dau seama, dupa atatea modificari ale respectivei legi, daca pot sa solicit in instanta restituirea sumei!

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: pschintee , utilizator 10:49, 29 Iunie 2015
Da,aveti dreptul sa solicitati instantei de judecata sa dispuna hotarare pentru recuperarea taxei
ynocentta a scris:

Da,aveti dreptul sa solicitati instantei de judecata sa dispuna hotarare pentru recuperarea taxei


Multumesc!

isi ofera cineva serviciile juridice pentru a ma reprezenta in fata justitiei sa recuperez aceasta taxa?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa poluare dutoiu dutoiu As dori un model de cerere de chemare in judecata a Prefecturi Judetului Prahova reprezentanta teritoriala a Guvernului Romaniei pentru recuperarea Taxei de ... (vezi toată discuția)
Pot recupera taxa auto din 2012 daca a fost achitata de o persoana juridica la prima inmatriculare? marianchtr marianchtr Buna ziua. Am achizitionat un automobil de la o persoana juridica in 2013. Imi amintesc ca in acea perioada, pentru inmatriculare, am primit o dovada de la ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto n_roxxanne n_roxxanne Daca am platit taxa auto pentru prima inmatriculare a unei masini cumparata in Romania dar adusa de afara in luna iulie 2014 pot cere recuperarea ei?multumesc. (vezi toată discuția)