Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea

Buna ziua!
sunt nascuta la data de 30.01.1964,lucrez la o intreprindere care pana in 2001 a fost incadrata in grupa 1 de munca,iar apoi pana in 2005 decembrie a fost grupa a doua.
Concret,pentru a putea intelege situatia mai bine va dau toate datele:
Sunt angajata de la data de 06 dec.1983 la o societate,si pana la 01 aprilie 2001 am beneficiat de gr.a1-a
Din 2001 pana la 31 dec.2005 am fost incadrata la grupa a-2-a,dupa aceasta data, desi lucrez si momentan tot acolo nu s-a mai beneficiat de grupa.
deci as avea stagiu de cotizatie pana acum 31 ani si6 luni.
La un calcul anterior dupa vechea lege am inteles ca asa cum arata anexa 5 din tabelul cu varstele de pensionare,in conditiile aratate mai sus puteam sa beneficiez de pensie la varsta de 54 de ani si 1 luna adica in februarie 2018
Intrebarea mea este,daca in baza promulgarii noi legi de pensionare mai beneficiez si de scaderea gr. a 2-a si pot sa ma pensionez mai repede?

Modificarile aduce de Legea 155/2015 la Legea pensiilor nu aduc nici o schimbare in legatura cu gr. a II-a de munca.
Multumesc pentru raspuns!