avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea

Buna ziua!
sunt nascuta la data de 30.01.1964,lucrez la o intreprindere care pana in 2001 a fost incadrata in grupa 1 de munca,iar apoi pana in 2005 decembrie a fost grupa a doua.
Concret,pentru a putea intelege situatia mai bine va dau toate datele:
Sunt angajata de la data de 06 dec.1983 la o societate,si pana la 01 aprilie 2001 am beneficiat de gr.a1-a
Din 2001 pana la 31 dec.2005 am fost incadrata la grupa a-2-a,dupa aceasta data, desi lucrez si momentan tot acolo nu s-a mai beneficiat de grupa.
deci as avea stagiu de cotizatie pana acum 31 ani si6 luni.
La un calcul anterior dupa vechea lege am inteles ca asa cum arata anexa 5 din tabelul cu varstele de pensionare,in conditiile aratate mai sus puteam sa beneficiez de pensie la varsta de 54 de ani si 1 luna adica in februarie 2018
Intrebarea mea este,daca in baza promulgarii noi legi de pensionare mai beneficiez si de scaderea gr. a 2-a si pot sa ma pensionez mai repede?


Cel mai recent răspuns: dropia , utilizator 20:56, 28 Iunie 2015
Modificarile aduce de Legea 155/2015 la Legea pensiilor nu aduc nici o schimbare in legatura cu gr. a II-a de munca.
Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea dropia dropia SUNT FEMEIE,SUNT NASCUTA LA DATA DE 30.01.1964,SI M-AR INTERESA VARSTA LA CARE MA POT PENSIONA. VA TRANSMIT DATELE DIN CARTEA MEA DE MUNCA: ANGAJAT DIN DATA ... (vezi toată discuția)
Pensie dodorel62 dodorel62 Buna seara . 1.Cand am facut armata am lucrat si am avut bani si as dori sa stiu daca atunci s-a considerat stadiu de cotizare la stat . 2. Am facut ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta pensionare ionilie2013 ionilie2013 barbat 51 ani am lucrat 18 ani in grupa 1 intre 1982-2005 si as dori sa stiu daca se mai calculeaza varsta de pensionare prin scaderea cu 6 luni la an pentru ... (vezi toată discuția)