Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM durata determinata - CIM nou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM durata determinata - CIM nou

După data de 1 mai 2011, când prevederile Legii nr. 40 din 2011 privind modificarea și completarea Codului muncii, au intrat efectiv în vigoare, legiuitorul stabilește că se pot încheia între aceleași părți:

– un numar succesiv de trei contracte individuale de muncă pe perioadă determinată,
– fiecare contract trebuie sa prevadă o perioadă determinată ce nu poate fi mai mare de 12 luni
– perioada maximă este de 36 luni,
– este eliminată prevederea care stabilea că cel de al patrulea contract va fi calificat ca fiind încheiat pe perioadă nedeterminată.

sursa:
[ link extern ]

Enunt: Am un contract individual de munca din 2012 care a fost prelungit de doua ori in interiorul a 36 luni. Durata CIM expira maine, 30.06.2015.
Intrebare:
1. De cand nu mai este valabila regula "se pot incheia oricate contracte succesive de munca in interiorul celor 36 de luni"?
2. Pot sa inchei un alt CIM pe durata determinata, pentru aceiasi persoana, pentru un proiect nou?!
Herra_, utilizator
Herra_ a scris:

.....

Enunt: Am un contract individual de munca din 2012 care a fost prelungit de doua ori in interiorul a 36 luni. Durata CIM expira maine, 30.06.2015.
Intrebare:
1. De cand nu mai este valabila regula "se pot incheia oricate contracte succesive de munca in interiorul celor 36 de luni"?
2. Pot sa inchei un alt CIM pe durata determinata, pentru aceiasi persoana, pentru un proiect nou?!

1. Nici nu a fost inserata in Codul Muncii o astfel de regula.

2. Inauntrul duratei de 36 de luni c.i.m. se poate prelungi de nenumarate ori fara a exista o limitarea a numarului de prelungiri.

Art.82 C.mun.
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.
....

3. Puteti incheia un nou c.i.m. pe durata determinata, insa acesta va intra sub incidenta prevederilor art.82 alin.4 si 5 C.mun., si anume :

Art.82 C.mun.
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.

. la punctul 1 m-am exprimat gresit. Trebuia sa scriu "Pana la 01.05.2011, CIM pe durata determinata se putea prelungi cel mult de doua ori consecutiv."

Sa inteleg ca pot prelungi cu act aditional chiar daca este a IV-a prelungire, in interiorul perioadei de 36 luni?! Ca la ITM m-a intrebat (la ultimul control), cu un aer suspect, "cate prelungiri aveti?!". Normal ca am raspuns : doua.

:)
Herra_, utilizator
Herra_ a scris:

....
Sa inteleg ca pot prelungi cu act aditional chiar daca este a IV-a prelungire, in interiorul perioadei de 36 luni?! Ca la ITM m-a intrebat (la ultimul control), cu un aer suspect, "cate prelungiri aveti?!". Normal ca am raspuns : doua.

:)

Da, se poate face o noua prelungire.
Mare multumire!
Saptamana spornica!

Corina