Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Talon retinut-probleme remediere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Talon retinut-probleme remediere

Buna ziua
Am o masina veche, are 12 ani, dacia supernova. In urma unui control RAR in Bucuresti mi-au oprit talonul pentru:
-far dreapta crapat
-tubulatura neetansa
-rugina

Primele doua nu le contest si le voi remedia dar partea cu rugina nu am cum. asta e unul dintre caracteristicile tablei, rugineste.
Am mai intrebat si toti mi-au zis sa-i pun cruce ca nu-l mai vad inapoi.

Ce pot sa fac in cazul acesta?
Pentru a circula pe drumurile publice, auto trebuie sa corespunda atat din punct de vedere tehnic cat si estetic.
Asa ca auto nu trebuie sa prezinte urme de coroziune - rugina. Nimeni nu va cere sa faceti o vopsitorie totala sau profesionala.
Incercati sa vopsiti piesele afectate sau macar zonle cu rugina.
Puteti incerca cu vopsea la tub - vopsea spray.
Trebuie sa aveti in vedere sa fie aceeasi culoare.