Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Trafic de droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Trafic de droguri

Va rog sa ma lamuriti intr-o situatie destul de delicata si complicta.

Este vorba de un tanar de 32 de ani care nu este la prima abatere - recidivist. Este condamnat pentru trafic de droguri de risc si mare risc, legea 143/2000 art 2. Din rechizitoriu rezulta ca a vandut de mai multe ori marijuana agentilor sub acoperire si o singura data 1,74 gr de metanfetamina. A fost reprezentat de avocat in procesele avute iar condamnarea este de 5 ani, 10 luni si 15 zile pentru trafic de marijuana, consum propriu(s-a gasit asupra lui o cantitate infima pe care a primit 45 zile) si droguri de mare risc(1,74 gr metanfetamina).

Familia nu a fost multumita de prestatia avocatei si vrea sa faca apel.

Ce sanse sunt in acest caz??
Are vreo sansa sa i se reduca pedeapsa?
Conteaza prezenta unui avocat bun in aceasta faza procedurala?
Daca da, putei sa imi recomandati unul din aceasta zona. (timisoara)

Va multumesc.
Gabriela Mihai, Avocat
Daca este recidivist e greu sa se reduca pedeapsa.
Este foarte importanta pedeapsa aplicata de prima instanta in acest caz.
E adevarat ca din pedeapsa primita se executa numai 2/3?
si daca lucrezi, faci cursuri sau scrii o carte ti se mai poate reduce?
Referirea dvs. vizeaza liberarea condiditinata.

Dupa condamare e vorba de aceasta institutie juridica.