avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Trafic de droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Trafic de droguri

Va rog sa ma lamuriti intr-o situatie destul de delicata si complicta.

Este vorba de un tanar de 32 de ani care nu este la prima abatere - recidivist. Este condamnat pentru trafic de droguri de risc si mare risc, legea 143/2000 art 2. Din rechizitoriu rezulta ca a vandut de mai multe ori marijuana agentilor sub acoperire si o singura data 1,74 gr de metanfetamina. A fost reprezentat de avocat in procesele avute iar condamnarea este de 5 ani, 10 luni si 15 zile pentru trafic de marijuana, consum propriu(s-a gasit asupra lui o cantitate infima pe care a primit 45 zile) si droguri de mare risc(1,74 gr metanfetamina).

Familia nu a fost multumita de prestatia avocatei si vrea sa faca apel.

Ce sanse sunt in acest caz??
Are vreo sansa sa i se reduca pedeapsa?
Conteaza prezenta unui avocat bun in aceasta faza procedurala?
Daca da, putei sa imi recomandati unul din aceasta zona. (timisoara)

Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 30 Iunie 2015
Gabriela Mihai, Avocat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 01:31, 2 Iulie 2015
Daca este recidivist e greu sa se reduca pedeapsa.
Este foarte importanta pedeapsa aplicata de prima instanta in acest caz.
E adevarat ca din pedeapsa primita se executa numai 2/3?
si daca lucrezi, faci cursuri sau scrii o carte ti se mai poate reduce?
Referirea dvs. vizeaza liberarea condiditinata.

Dupa condamare e vorba de aceasta institutie juridica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noul cod penal-trafic de droguri de mare risc ioana2010maria ioana2010maria In anul 2010 un prieten a fost condamnat la 10 luni cu suspendare pentru trafic de droguri de risc. Apoi in anul 2011 a fost arestat pentru acuzatia de trafic ... (vezi toată discuția)
Trafic de droguri nasotescu nasotescu buna ziua alex este numele meu, am si eu o intrebare f serioasa si astept un rasp cat mai curand daca se poate. Aam ajuns la politia dccot pentru ca mi sa ... (vezi toată discuția)
Incadrarea trafic de droguri de risc ContSters310336 ContSters310336 ma aflu in ancheta penala pentru trafic de droguri de risc...suntem 3 persoane cantitatea de droguri a fost de 60 grame de marijuana nu suntem recidivisti nici ... (vezi toată discuția)