avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apometru defect - pasi de urmat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apometru defect - pasi de urmat

Buna ziua,

Am citit luna aceasta consumul de apa si am constatat faptul ca cel din baie de apa calda s-a defectat. A ramas exact la cifra de luna trecuta, asa mi-am dat seama. Era imposibil sa nu fi consumat.
Ce pasi trebuie sa urmez?
Mentionez ca suntem doua scari si avem pierderi de vreo 3-4 luni.
Dau un consum mediu la administrator sau mi se vor imputa pierderile?
Eu, de cand am inceput sa avem pierderi, am rugat administratia sa se faca un control, dar s-a tot amanat "ca sa nu iscam un scandal, ca oricum stim cine da consum eronat" (vorbele dnei administrator).
Noi ne-am mutat de un an in apartament, nu am intarziat cu plata niciodata, am fost corecti.
Ideea este ca nu stiu daca s-au citit indexurile de vechii proprietari si administrator ca sa dovedesc faptul ca nu am "furat".
Stiu ca trebuie sa anunt administratia, in seara asta cand voi plati ii voi spune, dar vreau sa stiu care e procedura legala dupa aceea, nu vreau sa ma trezesc cu surprize.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 21:27, 30 Iunie 2015
Foarte simplu: anuntati ca vreti sa inlocuiti acel apometru.
Instalatorul va nota indexul apometrului vechi si, fireste cel nou (care poate sa nu fie zero).
Se pune sigiliul si se da documentatia la administratie.
gabrielasava a scris:



Noi ne-am mutat de un an in apartament, nu am intarziat cu plata niciodata, am fost corecti.
Ideea este ca nu stiu daca s-au citit indexurile de vechii proprietari si administrator ca sa dovedesc faptul ca nu am "furat".



La interval de 1 an de cand locuiti nu se mai pune problema cititului indexului de catre vechii proprietari,in conditiile in care afirmati
Am citit luna aceasta consumul de apa si am constatat faptul ca cel din baie de apa calda s-a defectat.

Contactati instalator autorizat,operati inlocuirea apometrului si depuneti la asociatia de proprietari documentele judtificative si verificarea metrologica
Puteti comunica valoarea indexului lunii anterioare
Multumesc pentru raspunsuri!
@ynocentta, am luat un fir logic de al meu stiut si m-am gandit ca in situatia in care voi fi acuzata ca de 3-4 luni sunt pierderi din cauza mea, ca poate s-a defectat apometrul atunci si nu abia acum, sa pot verifica (intorcandu-ma in timp cu citirile) citirea de catre vechii proprietari cu citirile ce le-am dat administratorului (uneori cerea indexurile, alteori doar consumul).
Si pot da indexul lunii anterioare, dar trebuie sa imi trec un consum mai mare de 1mc (cel din baia de serviciu). Este evident ca am consumat. Probabil voi prelua 3 mc din pierderi, si asa am de unde, sunt destule pierderi.
Multumesc frumos!
gabrielasava a scris:
Am citit luna aceasta consumul de apa si am constatat faptul ca cel din baie de apa calda s-a defectat. A ramas exact la cifra de luna trecuta, asa mi-am dat seama. Era imposibil sa nu fi consumat.
Ce pasi trebuie sa urmez?

Mergeti la asociatie si spuneti exacr ceea ce ati spus mai sus: cum ati citi indexul si ati constatat ca este acelasi pe care l-ati dat luna trecuta la asociatie. Solicitati sa va treaca un consum normal asa cum l-ati avut in lunile precedente si inlocuiti imediat apometrul defect cu unul nou. Administratorul vine sa citeasca indexul celui nou, sa-i predati certificatul metrologic si sa-l sigileze in instalatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apometru apa rece, probabil inlocuit/ defect dupa curatenia din baie, bun de plata diferenta de 200mc Alinush11 Alinush11 Buna seara! Am o problema cu asociatia si vreau un sfat. In luna aprilie ac, am facut curatenie in baie, schimbare gresie, faianta, etc, tevi si racorduri. ... (vezi toată discuția)
Mi s-a stabilit un consum foarte mare de apă la baie (peste 400 mc). Într-adevăr am o defecțiune încă neremediată, dar chiar și-așa consumul mi se pare enorm. mă puteți sfătui ce să fac? Abby_Aimee Abby_Aimee A reiesit ca am un consum lunar foarte mare la apa rece la baie, este vorba de 400 si ceva de mc, un consum imens. Am, intr-adevar, o scurgere la apa rece pe ... (vezi toată discuția)
Pierderi apa vsu vsu Buna ziua! De cand sunt administrator in bloc, observ ca sunt pierderi mari de apa calda si rece (minim 20% lunar) la doua din cele patru scari ale ... (vezi toată discuția)