Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren constructii? De unde stiu daca totul este in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren constructii? De unde stiu daca totul este in ordine?

Fratele meu vrea sa-si cumpere un teren. Pretul este foarte bun, si de aceea nu suntem 100% siguri ca actele sunt in ordine sau daca nu sunt ceva probleme. Nu am cumparat niciodata asa ceva si nu vrea "sa ia teapa" :)

Imi puteti spune cum putem verifica daca totul este in ordine? Sa mearga cu un avocat sau ajunge daca merge la un notar cand se face contractul?
Puteti merge si cu un avocat, dar, si notarul poate verifica actele, cel mai bine este sa alegeti dvs. notarul in care aveti incredere.
Daca terenul este inscris in cartea funciara se poate verifica daca are sarcini (ipoteci etc . ) prin obtinerea unui extras de informare .
Multumesc pt raspunsuri. De unde pot afla daca voi primi 100% autorizatia de construire?