Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune de divort- martori
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune de divort- martori

Buna ziua,

Tocmai am depus actiunea de divrot din vina exclusiva a sotului, deoarece a plecat de acasa la o alta femeie. Practic a fugit. M-a umilit si m-a inselat de m-a rupt, nu mai pot suporta atata umilinta si vreau sa ies din aceasta situatie jenant.
I-am dat sanse l-am iertat, a mai plecat se acasa intr-o seara, dar a revenit ca nu avea terenul pregatit cu amanta.
Asa ca am depus actele pentru divort sa obtin custodia copilului si pensie alimentara.
Nimeni nu tb sa suporte atata umilinta.
Vreau sa va intreb daca ma pot apara singura in proces fara martori, sau acestia sa fie mama si verisoarelele mele primare.

Multumesc,
In procesul de divort pot fi mama si verisoarele martori.
Buna ziua,

mama dvs si verisoara pot sa fie martori. Nu aveti obligatia sa va angajati un avocat, legea va permite sa va aparati singura - nu este insa o idee prea buna pentru ca sunt aspecte procedurale (termene in care se depun anume acte, etc) care ar putea sa va incurce.

Costi Boncu
Proba testimoniala ( cu martori ) este necesara pentru dovedirea motivelor de divort.
In procesul de divort pot fi audiati in calitate de martori si rudele /afinii cu exceptia descendentilor ( a copiilor).
Propuneti proba testimoniala cu 2 martori, indicati numele , prenumele precum adresele de domiciliu ale acestora.
Daca minorul are varsta de 10 ani sau mai mare, ascultarea acestuia este obligatorie.
Art. 316 n. c proc.civ.
Ascultarea rudelor şi afinilor
În procesele privitoare la filiaţie, divorţ şi alte raporturi de familie se vor putea asculta rudele şi afinii prevăzuţi la art. 315, în afară de descendenţi.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Dupa ce primeste citatia el ce are de facut?
Poate sa nege ce am scris eu in cererea de divort?
Care este pasul urmator pentru noi?
Cam in cat timp se termina divortul in cazul meu vina exclusiva a sotului?
Multumesc frumos.
Dupa ce primeste citatia, sotul va formula intampinare ori poate formula si el o cerere de divort. In intampinare poate nega cele aratate de dvs si va indica probele sale - tot martori probabil.
Dosarul poate dura 5-6 luni la prima instanta. Daca se face cale de atac durata se dubleaza.