Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort la tribunal
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort la tribunal

Buna seara,

Am si eu o problema pentru care va solicit sfatul.

Situatia pe scurt:
- sotul intenteaza divort sotiei pe cale judecatoreasca;
- durata casniciei 30+ ani;
- copiii sunt adulti (nu mai exista obligatii fata de ei);
- citatia pentru divort cuprinde:
> o serie de motive pe baza carora se doreste divortul;
> vina atribuita in mod exclusiv sotiei;
> mentionarea unor martori pentru unele motive invocate;

Divortul va avea loc fara doar si poate, cu toate ca sotia nu este de acord cu el.
Ceea ce as dori sa stiu este daca se pot ataca motivele invocate si in mod implicit si atribuirea vinei in mod exclusiv sotiei, precum si ce anume implica aceasta.
Neparticiparea la proces banuiesc ca va presupune asumarea vinei si deci nu reprezinta o optiune.

Motivele invocate, sunt supradimensionate, rupte de context si reprezinta mai degraba o viziune personala decat realitatea. Marturia unuia sau a mai multor copii ar fi de ajutor in sensul combaterii acuzatiilor ?

Cum ar trebui sa procedeze sotia in aceasta situatie ?
In ceea ce priveste partajul nu stiu ce sa intreb.

Multumesc frumos.
Copii fiind descendenți, nu pot fi audiați ca martori în procesele de familie.

Dar alte rude de gradul 2, 3.., pot fi audiate, reprezentând frați/surori, cumnați, verișori, și de asemenea vecinii.

TEMEI LEGAL.
Articolul 315 NCPC dispune că nu pot fi ascultaţi ca martori:

a) rudele şi afinii până la gradul trei inclusiv (însă, potrivit art. 316 NCPC, în pricinile privitoare la filiaţie, divorţ şi alte raporturi de familie se vor putea asculta ca martori şi rudele şi afinii până la gradul trei, cu excepţia descendenţilor);
ContSters379576, utilizator