avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1381 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare catre tari in afara UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare catre tari in afara UE

Buna Ziua!

Ma intereseaza cum se factureaza catre companii din tari in afara UE?
Mentionez ca societea mea din Romania este platitoare de TVA, iar catre UE facturez fara TVA.

Daca doresc sa emit o factura catre o companie din USA sau Filipine de exemplu, emit factura cu TVA 0, urmand ca ei sa pleteasca TVA-ul lor in vama?

Si invers, daca import ceva din USA, ei imi factureaza cu TVA 0 urmand ca eu sa platesc TVA 24% in vama cand ridic marfa?

Multumesc!

Alte discuții în legătură

Import marfa cu transportator ue Irina-2005 Irina-2005 Buna ziua Se poate sa ma ajute si pe mine cineva in urmatoarea problema? Am un import de marfa din Elvetia.Transportatorul este din UE respectiv ... (vezi toată discuția)
Importuri !!! stefpasca stefpasca Suntem o firma din Romania care am achizitionat o marfa din Elvetia. Marfa a fost vamuita in Austria de catre un transpotator (comisionar), care a ... (vezi toată discuția)
Import cu factura din ue stematud stematud Achizitionam materiale de la un furnizor din UE, cu cod valid de TVA intracomunitar, la el in tara. Materialele vin dintr-o tara non UE, noi ne ocupam de ... (vezi toată discuția)