Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta pentru pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta pentru pensie

Buna ziua,

Se intocmesc adeverinte pentru perioada dinainte de 01 ian 2011 daca nu are alte sporuri si are carte de munca ?
Daca da, acestea cuprind toate modificarile din cartea de munca ?
Ce se trece in aceste adeverinte ?
Sporul de vechime se trece ?
1. Incepand cu data de 01.04.2001 nu mai este nevoie de adeverinte de vechime pentru Casa de Pensii.

2. - Incepand cu data de 01.04.2001 toti angajatorii au depus declaratiile nominale lunare cu veniturile datorate la pensie, sanatate si somaj.
- In aceste venituri intra toate sumele pentru care s-a platit contributia pentru pensie (inclusiv sporurile).
- Toate datele se afla in evidenta electronica a Caselor de Pensii.
Multumesc. Cu toate acestea de la Casa de Pensii fostii salariati sunt trimisi la societati pentru adeverinte. Legal sunt obligata sa-i eliberez adeverinta ceruta. Ce ar trebui sa contina aceasta pe langa datele de identificare si perioada lucrata ?
~ Conținut șters la cerere ~
1. Codul muncii spune:

Art.34
(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.

Deci trebuie sa-i eliberez adeverinta, nu spune daca nu are carnet de munca.
Intrebarea mea era daca trebuie sa-i trec toate modificarile din cartea de munca sau este suficient sa-i confirm perioada lucrata, eventual ce altceva ?
~ Conținut șters la cerere ~