avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1051 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta pentru pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta pentru pensie

Buna ziua,

Se intocmesc adeverinte pentru perioada dinainte de 01 ian 2011 daca nu are alte sporuri si are carte de munca ?
Daca da, acestea cuprind toate modificarile din cartea de munca ?
Ce se trece in aceste adeverinte ?
Sporul de vechime se trece ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:02, 1 Iulie 2015
1. Incepand cu data de 01.04.2001 nu mai este nevoie de adeverinte de vechime pentru Casa de Pensii.

2. - Incepand cu data de 01.04.2001 toti angajatorii au depus declaratiile nominale lunare cu veniturile datorate la pensie, sanatate si somaj.
- In aceste venituri intra toate sumele pentru care s-a platit contributia pentru pensie (inclusiv sporurile).
- Toate datele se afla in evidenta electronica a Caselor de Pensii.
Multumesc. Cu toate acestea de la Casa de Pensii fostii salariati sunt trimisi la societati pentru adeverinte. Legal sunt obligata sa-i eliberez adeverinta ceruta. Ce ar trebui sa contina aceasta pe langa datele de identificare si perioada lucrata ?
~ Conținut șters la cerere ~
1. Codul muncii spune:

Art.34
...
(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.

Deci trebuie sa-i eliberez adeverinta, nu spune daca nu are carnet de munca.
Intrebarea mea era daca trebuie sa-i trec toate modificarile din cartea de munca sau este suficient sa-i confirm perioada lucrata, eventual ce altceva ?
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Cum imi recuperez vechimea Llyly61@yahoo. com Llyly61@yahoo. com Buna ziua eu am lucrat din 2006 pina in 2010 la o firma cind am plecat nu am facut preavizul am plecat decit cu demisia nu am stiut ca trebuie sa ma duc atunci ... (vezi toată discuția)
Acte necesare la pensionare, dupa desfiintarea cartilor de munca ruxyradu ruxyradu As dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru justificarea vechimii in munca si a salariului aferent, pentru perioada de dupa desfiintarea cartii de munca. (vezi toată discuția)
Carte de munca, inregistrari incomplete zanazane zanazane Mi s-a omis inscrierea in cartea de munca in anul 2008 a sporului de vechime acordat prin decizie semnata de conducerea unitatii, decizie pe care o am in ... (vezi toată discuția)