Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Negocierea contractelor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Negocierea contractelor

Conform dispozitiilor legii civile partile sunt obligate sau este doar indicat sa actioneze cu buna-credinta la negocierea si incheierea contractelor?
Buna ziua!
Conform prevederilor art. 1183, alin 4 din Noul Cod Civil, "Partea care iniţiază, continuă sau rupe negocierile contrar bunei-credinţe răspunde pentru prejudiciul cauzat celeilalte părţi. Pentru stabilirea acestui prejudiciu se va ţine seama de cheltuielile angajate în vederea negocierilor, de renunţarea de către cealaltă parte la alte oferte şi de orice împrejurări asemănătoare"

Am ales acest exemplu pentru a fi cat mai clar faptul ca buna credinta in negocierea si incheierea contractelor reprezinta o obligatie a partilor si nu o recomandare de conduita.

Cu stima,