avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1134 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare vanzare apartament
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare vanzare apartament

Buna seara. Am un singur apartament pe care l-am cumparat acum 7 ani si pe care as dori sa il vand si sa imi iau altul intr- o alta zona a orasului.Vreau sa stiu daca mi se impoziteaza vanzarea apartamentului de catre stat.Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Iulie 2015
realest25, utilizator
Cel mai recent răspuns: realest25 , utilizator 18:53, 2 Iulie 2015
La instrainarea dreptului de proprietate asupra unui bun imobil ,va revine obligatia


1- Impozitul de 16% pe tranzactii imobiliare, reglemntat de art. 77^1 din CodulFiscal care prevede urmatoarele:
"(1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:

a) pentru construcţiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum şi pentru terenurile de orice fel fără construcţii, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:

- 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv;

b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o dată mai mare de 3 ani:

- 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv"


2- Impozitul pe cladire ca impozit local, reglemantat de Tittlul IX din Codul fiscal.
Cu prvire la declararea cladirii, art 254 din CF prevede urmatoarele:

(5) Orice persoană care dobândeşte, construieşte sau înstrăinează o clădire are obligaţia de a depune o declaraţie fiscală la compartimentul de specialitate al autorităţii administraţiei publice locale în a cărei rază de competenţă se află clădirea, în termen de 30 de zile de la data dobândirii, înstrăinării sau construirii."


Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii fiscale vanzare apartament ane mari ane mari Buna ziua, Am urm problema: In cazul in care cumpar un imobil si il vand dupa 15 zile cine il declara la serv de impozite si taxe locale? Eu sau cumparatorul? ... (vezi toată discuția)
Vanzare - cumparare proprietate impozitare ADIC1469 ADIC1469 Buna ziua, Daca vreau sa-mi vand apartamentul si sa iau altul mai mare si tranzactiile au loc in mai putin de 3 luni nu se considera bani reivestiti fara a fi ... (vezi toată discuția)
Impozit teren andreeadumitrascu24 andreeadumitrascu24 buna ziua, in cazul in care s-a achizitionat o cladire cu teren aferent, in scopul desfasurarii activitatii (va fi noul sediu), terenul cum se impoziteaza? ... (vezi toată discuția)