Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie in strainatate cu cetatean albanez
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie in strainatate cu cetatean albanez

LOCUIESC IN ITALIA SI VREAU SA MA CASATORESC CU UN CETATEAN ALABANEZ CE ACTE IM TREBUIESC SI CE ACTE II TREBUIESC LUI ?

VA MULTUMESC
cgionela, utilizator
Daca vreti sa va casatoriti in fata autoritatilor italiene va puteti procura actele prin unul din consulatele Romaniei:
[ link extern ]
Ce acte ii trebuie lui intrebati la primaria unde va fi oficiata casatoria. Probabil aceleasi de care aveti nevoie dvs. - pasaport, certificat de nastere, certificat de cutuma / adeverinta de stare civila de la autoritatile albaneze.

Ar fi mai bine sa va casatoriti la un consulat al Romaniei pentru ca veti primi certificat de casatorie romanesc. Altfel, certificatul italian va trebui inscris la consulat sau transcris in tara - alti bani, alta distractie.

Va rog nu mai scrieti exclusiv cu majuscule, multumesc.