avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie in strainatate cu cetatean albanez
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie in strainatate cu cetatean albanez

LOCUIESC IN ITALIA SI VREAU SA MA CASATORESC CU UN CETATEAN ALABANEZ CE ACTE IM TREBUIESC SI CE ACTE II TREBUIESC LUI ?

VA MULTUMESC
Ultima modificare: Joi, 2 Iulie 2015
cgionela, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 20:10, 2 Iulie 2015
Daca vreti sa va casatoriti in fata autoritatilor italiene va puteti procura actele prin unul din consulatele Romaniei:
[ link extern ]
Ce acte ii trebuie lui intrebati la primaria unde va fi oficiata casatoria. Probabil aceleasi de care aveti nevoie dvs. - pasaport, certificat de nastere, certificat de cutuma / adeverinta de stare civila de la autoritatile albaneze.

Ar fi mai bine sa va casatoriti la un consulat al Romaniei pentru ca veti primi certificat de casatorie romanesc. Altfel, certificatul italian va trebui inscris la consulat sau transcris in tara - alti bani, alta distractie.

Va rog nu mai scrieti exclusiv cu majuscule, multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte pentru a doua casatorie in italia Nna81 Nna81 Buna ziua tuturor! Sunt divortata in Italia de un cetatean italian. As dori sa ma recasatoresc in Italia cu un alt cetatean italian. Credeti ca ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Casatorie in rusia Cosmin0604 Cosmin0604 Intentionez sa ma casatoresc in Moscova si as dori sa aflu de ce documente am nevoie ! Mentionez , sunt cetatean roman cu domiciliul in Germania, este nevoie ... (vezi toată discuția)
Schimbarea numelui prin obtinerea cetateniei italiane MARIA10 MARIA10 am obtinut cittadinanta italiana prin care am revenit la numele dinainte de casatorie .Avand pasaport cu domiciliul in strainatate pasaportul expira si e pe ... (vezi toată discuția)