avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Amenda formular retur
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Amenda formular retur

Am primit amenda pentru ca nu aveam pe site la conditiile de retur specificat de existenta unui formular de retur si descarcarea acestuia conform O.U.G. 34/2014.

Intrucat suntem o firma micuta, fara un avocat dedicat care sa ne anunte schimbarile legislative nu am stiut de aceasta obligativitate. Aveam tot ceea ce era specificat de vechea lege, unde nu exista obligativitatea acestui formular. Modificasem si din 10 in 14 zile conform noilor reguli.

Ca si comerciant online, este de datoria noastra sa stim aceasta modificare legislativa si sa o implementam ?
Exista un stadiu de avertisment pentru a implementa acest lucru sau pentru ca nu ai trecut acest formular se considera dezinformare si esti amendat in consecinta ?
Poate fi contestata aceasta amenda ? Sau sansele sunt 0 ?

Precizez ca alte lipsuri nu au fost.


Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 19:53, 2 Iulie 2015
Nu are rost sa contestati, cititi aici de ce nu puteti invoca necunoasterea legii in apararea dvs.:
[ link extern ] /
[ link extern ]
Eventual sa cereti inlocuirea amenzii cu avertiment, daca se poate, insa nu cunosc detalii. Intrebati in forumul de procedura civila:
www.avocatnet.ro/content/for...

Daca nu va permiteti consultatii juridice trageti cu ochiul la site-urile marilor firme de vanzari online :)
De regula sunt actualizate.
Ultima modificare: Joi, 2 Iulie 2015
Ares-3, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Emag.ro mi-a livreat un hoverboard stricat daniel_bucuresti daniel_bucuresti Iata continutul cererii de retur: Am cumparat online de pe siteul emag.ro un scuter electric hoverboard (ca cel de pe care a cazut Mike Tyson) nou vandut de ... (vezi toată discuția)
Produs de trimis in service lauricafl lauricafl Buna ziua. Am o problema cu o casca bluetooth in valoare de 100 ron. S-a defectat si vreau sa o trimit in service. Am cumparat-o online si acelasi site ma ... (vezi toată discuția)
Razgandire dupa cumpararea unui obiect tiberiu8mai tiberiu8mai Buna seara! Stiti cumva ceva despre existenta vreunei legi care permite sa renunti la un lucru pe care l-ai cumparat,intr-un termen de 30 de zile? Am de gand ... (vezi toată discuția)