Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Amenda formular retur
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Amenda formular retur

Am primit amenda pentru ca nu aveam pe site la conditiile de retur specificat de existenta unui formular de retur si descarcarea acestuia conform O.U.G. 34/2014.

Intrucat suntem o firma micuta, fara un avocat dedicat care sa ne anunte schimbarile legislative nu am stiut de aceasta obligativitate. Aveam tot ceea ce era specificat de vechea lege, unde nu exista obligativitatea acestui formular. Modificasem si din 10 in 14 zile conform noilor reguli.

Ca si comerciant online, este de datoria noastra sa stim aceasta modificare legislativa si sa o implementam ?
Exista un stadiu de avertisment pentru a implementa acest lucru sau pentru ca nu ai trecut acest formular se considera dezinformare si esti amendat in consecinta ?
Poate fi contestata aceasta amenda ? Sau sansele sunt 0 ?

Precizez ca alte lipsuri nu au fost.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Nu are rost sa contestati, cititi aici de ce nu puteti invoca necunoasterea legii in apararea dvs.:
[ link extern ] /
[ link extern ]
Eventual sa cereti inlocuirea amenzii cu avertiment, daca se poate, insa nu cunosc detalii. Intrebati in forumul de procedura civila:
www.avocatnet.ro/content/for...

Daca nu va permiteti consultatii juridice trageti cu ochiul la site-urile marilor firme de vanzari online :)
De regula sunt actualizate.
Ares-3, moderator