Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributia la CASS.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributia la CASS.

In 2010 o "institutie" a afisat la sediu o lista, reprezentand un anunt colectiv de instiintare in care m-am regasit si eu cu un debit de 2.160 lei (906 lei contributie, 1.254 lei penalitati si dobanzi) provenit din venituri obtinute din chirii in perioada 2005-2006. Am achitat baza si o parte din penalitati, am ramas cu o restanta la penalitati de 601 lei, in 2012 am primit un titlu executoriu de aceasta data de la "institutia care a preluat" pentru suma de 19 lei, mentionez ca eu nu am mai obtinut venituri din cedarea folosintei bunurilor din 2006,si nici alte venituri, doar salariale . M-am prezentat la "ultima institutie mentionata", mi-au explicat ca ei au preluat de la CNSAS, in evidenta figuram si cu debitul din penalitati mentionat mai sus de 601 lei. Intrebarea mea este; care este termenul de prescriere?
Multumesc!
5 ani de zile ,incepand cu 1 ianuarie al anului urmator stabilirii obligatiei de plata.
Insa prin emiterea deciziilor periodic prescriptia poate sa nu mai actioneze niciodata.