Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Am lucrat la grupa I de muncă 19 și 8 luni.Conform noilor modificări aduse legii pensiilor,ce reducere primesc la vârstă de pensionare?Pentru cele 8 luni voi primi o reducere a vârstei de pensionare?
1. Pentru cei 19 ani de grupa I de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 9 ani si 6 luni si se adauga la stagiul de cotizare 9 ani si 6 luni.

2. - Reducerea varstei standard de pensionare este posibila numai daca aveti realizat stagiul complet de cotizare adica 35 de ani.
- Reducerea varstei standard de pensionare se face numai pentru ani intregi.

3. Spuneti luna si anul nasterii si cati ani ati lucrat (ati cotizat la pensie).
Sunt născut în 27.05.1960,lucrez din 1979 până în prezent.
m.avocatnet.ro/mobile/m%7Car...
La ce se referă "Totusi, initiatorii proiectului n-au uitat nici de persoanele cu stagii de cotizare mai mici de doi ani. Prin urmare, stagiile de cotizare in grupa I de munca, in conditii speciale si/sau in alte conditii de munca mai mici de doi ani sunt valorificate, de asemenea, pentru reducerea varstelor de pensionare."
1. Din 1979 si pana astazi sunt 36 de ani.

2. Pentru un barbat nascut in mai 1960 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru cei 19 ani si 8 luni lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 9 ani si 6 luni (65/0 - 9/6 = 55 de ani si 6 luni);
- se aduga la stagiul de cotizare 9 ani si 6 luni (36/0 + 9/6 = 45 de ani si 6 luni.

4. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 55 de ani si 6 luni, in noiembrie 2015.

5. - Textul citat de dvs. se refera la faptul ca prin modificarea recenta a legii pensiilor se acorda reducerea varstei standard de pensionare si pentru cei care au lucrat cel putin 2 ani in gr. I de munca.
- Cei care au lucrat mai putin de 2 ani in gr. I de munca nu beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare decat daca au mai lucrat niste ani in gr. a II-a de munca si la care se adauga si anii lucati in gr. I (cei sub 2 ani).
- Aceasta modificare nu va implica pe dvs. care ati lucrat in gr. I de munca peste 19 ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Ce se intelege prin stagii mai mici de 2 ani:

3. Articolul 158 va avea următorul cuprins:
"Art. 158. -

(3) Stagiile de cotizare realizate în grupa I de muncă, condiţii speciale şi/sau alte condiţii de muncă mai mici de 2 ani, se valorifică în vederea reducerii vârstelor standard de pensionare conform art. 55 alin. (1) lit. a) şi tabelului nr. 1.

De ex:
O persoana a realizat:
3 ani in grupa II-a
1 an si 10 luni in grupa I-a
1 an si 6 luni in conditii speciale

Total 6 ani si 4 luni
Beneficiaza de o reducere de 1 an.