Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Masini second hand
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Masini second hand

Firma mea doreste sa cumpere o masina pentru transportul angajatilor la punctele de lucru (8+1) din Franta de la o persoana fizica . As dori sa stiu daca este suficient contractul de vanzare cumparare pentru inregistrarea in contabilitate .Nota contabila 213=404 , TVA nu se inregistreaza fiind persoana fizica . in urmatoarea luna se mai adauga nota cu amortizarea 6811=2813
In declaratia 300 respectiv 390 nu se inregistreaza aceasta operatie .
Va rog sa-mi spuneti daca am judecat corect- daca mai trebuie sa tin cont si de alte detalii. Va multumesc
E corect, cu exceptia inregistrarii in D300; acolo se inregistreaza la achizitii scutite din UE (randul 26 si 26.1).
multumesc