Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxarea inversa cu TVA la vanzarea de terenuri ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxarea inversa cu TVA la vanzarea de terenuri construibile

O persoana fizica vinde un teren construibil, deci taxabil cu tva 24% , pentru ca nu este persoana impozabila ar putea stipula in contractul de v-c o taxare inversa?Cumparatorul este cel care va achita tva, el fiind interesat sa-l si deduca ulterior.
Va multumesc
Sunteti persoana impozabila? Ati mai desfasurat operatiuni in anul curent care sa va califice la persoana impozabila? Daca nu, deşi în principiu operaţiunea nu ar fi scutită de taxă conform art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, indiferent de valoarea livrării, dacă persoana fizică nu realizează şi alte operaţiuni pentru care ar deveni persoană impozabilă
în cursul anului ...., această operaţiune este considerată ocazională şi persoana fizică nu ar avea obligaţia înregistrării în scopuri de taxă.

Condiţia obligatorie pentru aplicarea taxării inverse este ca atât furnizorul, cât şi beneficiarul să fie înregistraţi în scopuri de TVA conform art. 153 CF. Dar oricum nu se poate aplica pt vanzare teren. Vedeti art 160 CF: [ link extern ]

Vedeti mai multe aici: [ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc pentru ajutor si raspuns, imi cer scuze, azi am intrat pe avocat.net , am fost in concediu.
Mii de multumiri