Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua,

Am intalnit o situatie noua si nu stiu cum este corect, va rog sa ma ajutati.
O persoana si-a depus demisia dar incepand cu ziua urmatoare nu a mai venit la servici ( in cele 20 zile de preaviz).Il pot pune nemotivat ( fara a opera si in revisal) sau fara plata pana cand se termina preavizul ?
Multumesc.
In CFP nu-l puteti ponta ca nu aveti cerere de solicitare din partea acestuia.

Il pontati absent nemotivat pana la expirarea preavizului sau angajatorul renunta total la preaviz.(art.81 alin.7 C.mun.).

art.51 C.mun.
..
(2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

Suspendarea contractului individual de munca in temeiul art. 51 alin.2 C.mun. este facultativa pentru angajator.
Daca il pontez nemotivat nu sunt obligata sa intrunesc comisia de disciplina pentru a-i face o adresa de prezentare la servici ?
Nu aveti o astfel de obligatie.