avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Comodat auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Comodat auto

in cazul unui comodat pentru un autoturism, trebuie sa i dau celui care preia masina vreun acte al masinii?talon?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 02:04, 6 Iulie 2015
Trebuie sa aiba macar copii xerox.
Depinde si pe cat timp se face comodatul.
dar in nici un caz nu i dau originalul, nu?
Se poate da originalul.
Se poate insa si cu copie xerox.
Important este sa rezulte ca are acceptul proprietarului sa conduca masina.
Pe comodat va trebuie stampila de avocat sau de notar.
Ultima modificare: Duminică, 5 Iulie 2015
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Trebuie sa ii dati originalul certificatului de inmatriculare si cel al asigurarii RCA,
Comodatarul trebuie sa tina in masina o copie a contractului de comodat prin care sa dovedeasca ca are dreptul sa conduca masina.
Daca are doar copie a actelor poate primi amenda pentru lipsa actelor cu toate ca in oug 195 nu se precizeaza sub ce forma sa fir prezentate actele m in original sau copie.
Pe talon sunt si stampilele reviziilor ITP,

Contractul de comodat poate fi autentificat la notar, incheiat la avocat sau doar intre parti.

Nu trebuie sa ii dati originalul cartii de identitate a masinii si va trebui sa mergeti impreuna cu comodatarul la ITP atunci cand va fi cazul.
Ultima modificare: Duminică, 5 Iulie 2015
cyan, moderator
Se poate si xerox.
Daca se vede ca totul e in regula nu sunt probleme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident auto rca in caz de lipsa itp DanGh DanGh Buna ziua, Am avut un accident auto (vina mea complet). Am busit pe cineva direct in spate. Masina este cu revizia mare (care verifica tot) facuta la ... (vezi toată discuția)
Instrainare auto cu contract de comodat - neautentificat la notariat Geanina_C Geanina_C Buna ziua, As dori sa dau spre folosinta, autoturismul personal, surorii mele, care are domiciliul stabil in alt judet fata de mine. Am vrut sa fac o procura ... (vezi toată discuția)
Schimbarea domiciliului implica schimbarea talonului de inmatriculare a masinii larissalore larissalore Buna ziua Va rog sa imi dati un sfat pentru urmatoarea situatie: Prietenul meu a stat o vreme in Timisoara, in acest timp si-a facut buletin de Tm si si-a ... (vezi toată discuția)