Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ocuparea abuziva a unui teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ocuparea abuziva a unui teren

Buna ziua. Eu fiind plecat la lucru in strainatate,matusa mea care ami este vecina a profitat de acest lucru pentru a muta gardul care ne desparte cu 2 metri pe proprietetea mea .In situtia asta vreau sa stiu daca fapta savarsita de matusa mea se pedepseste penal ? Va multumesc.
Tulburarea de posesie
(1) Ocuparea, în întregime sau în parte, fără drept, prin violenţă sau ameninţare ori prin desfiinţarea sau strămutarea semnelor de hotar, a unui imobil aflat în posesia altuia se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Se poate depune la politie o plangere pentru tulburare de posesie, dar cred ca va primi doar o amenda deoarece fapta nu prezinta un pericol social semnificativ. Pe cale civila puteti intenta o actiune prin care sa cereti daune.
Buna seara am un teren de 2000 de metri pătrați iar vecinu a intrat abuziv pe o parte din el a îngrădit intrarea pe teren pretinzând ca a cumpărat de la bunici .Terenul ni la donat bunicii acum ei sunt morți ok .Am cerut prin instanța sa vedem de unde pina unde este al nostru . Cind am inceput procesul am avut 2000 de metri pătrați , acum cind sa terminat am 1730 m pătrați nu inteleg de ce ? Iar intrare pe teren ni sa dat decit 80 de cm lățime .ca sa putem intra , nici macar nu putem intra cu o masina sau utilaj agricol . Normal am avut intrare dar acum nu . Ce sfat imi dati ? Multumesc o seara placuta
Bună ziua, Maria Ponici!

Acest topic este deschis de alt utilizator iar regulamentul forumului recomandă următoarele:
- daca ai cautat si nu ai gasit raspunsul la intrebarea ta, deschide un topic nou - nu posta intr-unul deschis de altcineva, intrebarea ta va fi stearsa pentru ca nu are legatura cu ce intrebarea initiatorului subiectului.

Aveți de urmat 4 pași simpli:

Apăsați pe butonul roșu PUNE O ÎNTREBARE, și:
1. Alegeți pentru TITLU ÎNTREBARE ceva cât mai descriptiv pentru problema pe care o aveți
2. La CONŢINUT ÎNTREBARE cred că e clar, veți pune mesajul pe care l-ați scris aici.
3. Pentru ALEGE CATEGORIE FORUM apăsați pe săgeata din dreapta și alegeți Discuții juridice
4. Din Discuții juridice alegeți ce v-am scris mai sus: Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele.

Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator