Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citatia in calitate de intimat art.315 lit.c NCPP
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Citatia in calitate de intimat art.315 lit.c NCPP

Niste detalii inainte de a pune intrebarea principala , acum 3 ani am fost prins asupra mea cu un box metalic ,recent am primit o amanda pe care am platit-o la Trezorerie ,chitanta depundand-o la Parchet.

Acum ,am primit o citatie in calitate de intimat
Material : Penal
Stadiul procesului al dosarului : Fond
Obiectul dosarului: confiscare speciala ( art. 315 lit. c NCPP)

Din cate am citit pe internet ,art 315 inseamna clasarea dosarului , doar ca nu stiu ce inseamna lit. c.

Ce inseamna lit.c din art . 315 ? ( nu inteleg termenii)

La data la care trebuie sa ma prezint ar trebui sa apelez la un avocat ?
Buna seara!

Art. 315: Clasarea
(1)Clasarea se dispune când:
a)nu se poate începe urmărirea penală, întrucât nu sunt întrunite condiţiile de fond şi formă esenţiale ale sesizării;
b)există unul dintre cazurile prevăzute la art. 16 alin. (1).
(la data 01-feb-2014 Art. 315, alin. (1) din partea 2, titlul I, capitolul IV, sectiunea 3 modificat de Art. 102, punctul 207. din titlul III din Legea 255/2013 )
(2)Ordonanţa de clasare cuprinde menţiunile prevăzute la art. 286 alin. (2), precum şi dispoziţii privind:
a)ridicarea sau menţinerea măsurilor asigurătorii; aceste măsuri încetează de drept dacă persoana vătămată nu introduce acţiune în faţa instanţei civile, în termen de 30 de zile de la comunicarea soluţiei;
b)restituirea bunurilor ridicate sau a cauţiunii;
c)sesizarea judecătorului de cameră preliminară cu propunerea de luare a măsurii de siguranţă a confiscării speciale;

S-a sesizat instanta cu propunerea de confiscare a acelui box. Nu e nevoie de avocat. E posibil sa vi-l confiste. Atata tot.

Cu stima.
Prezentarea la proces este obligatorie in acest caz? Mulțumesc!
Se judeca si fara prezenta dvs daca ati fost citat legal, puteti depune concluzii scrise.
Buna ziua am fost arestat si inchisoare ma prins cu un telefon care nu era al meu si acum mia trimis o citatie acasa in calitate de intimat confiscare speciala am nevoie de avocat sau poate sa ma aresteze si are mandat de aducere daca nu ma prezint multumesc
Fane22, utilizator
Si are mandat de aducere