avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Penalitati de intarziere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Penalitati de intarziere

Buna ziua,

As vrea sa stiu care este modalitatea de aplicare a penalitatilor de intarziere la un contract de lucrari. Acestea se aplica la valoarea contractului sau la valoarea rest de executat?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Simion Ioana Cristina Catalina , utilizator 11:54, 7 Iulie 2015
La valoarea lucrarilor ramase de executat.
Multumesc foarte mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de executie lucrari aartist aartist Am incheiat un contract in care se prevede ca pentru nexecutarea si nepredarea la termen a lucrarii, beneficiarul are dreptul la daune interese de 30% din ... (vezi toată discuția)
Contract prestari servicii mroby mroby Buna ziua, As vrea sa va cer sfatul in urmatoarea problema. Exista un contract de prestari servicii avand ca obiect executia unor lucrari civile in favoarea ... (vezi toată discuția)
Pot cere garantie de 10% executantului daca-i imm? billabong billabong am un contract de lucrari.pot cere garantia de buna executie de 10% din valoarea lucrarii-fara tva- daca executantul e IMM? dar penalitati de 0,5% pe zi ,in ... (vezi toată discuția)