Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Valoare obligatorie tichet de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Valoare obligatorie tichet de masa

Buna ziua,

Angajatorul este obligat sa acorde angajatilor tichete de masa de 9.41 lei sau poate ramane la cele de 9.35 lei? Va multumesc.
Ordinul Ministerului Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice nr. 1069/2015 pentru stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masa pentru semestrul I al anului 2015 ,publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 374 din 28 mai prevede ca ,pentru primul semestru al anului 2015, incepand cu luna mai, valoarea unui tichet de masa creste de la 9,35 la 9,41 de lei

Prin urmare, angajatorul are obligatia de a respecta Ordinul mai sus mentionat.