Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Medic medicina muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Medic medicina muncii

as dori sa imi precizati daca un angajator, in cazul de fata institutie publica, este obligat sa aiba medic de medicina muncii, si care este legislatia care il obliga in acest sens si care sunt obligatiile comitetului de sanatate si securitate in munca?
multumesc!
Da, conform art.7 din HG 355/2007:
"Angajatorii sunt obligaţi să asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale."

1. HG 355/2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor (actualizată până la data de 19.01.2012):
[ link extern ]
2. Legea 319/2006 a securităţii şi sănătăţii în munca (actualizată până la data 01.02.2014):
[ link extern ]
3. HG 1425/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii 319/2006 (actualizată până la data de 27.12.2011):
[ link extern ]
4. si multe altele.
multumesc
Firmele nu au obligatia sa aiba in organigrama, ca angajati proprii, medici specialisti de medicina muncii. Angajatorii pot incheia contracte de prestari servicii medicale cu medici specialisti de medicina muncii/ firme autorizate pentru prestare servicii medicale de medicina muncii (obligatoriu acestea au angajati - medici specialisti de medicina muncii).
Obligatiile CSSM sunt cele mentionate in HG nr.1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare - SECTIUNEA a 3-a Atributiile comitetului de securitate si sanatate in munca,
-art. 67 Pentru realizarea informarii, consultarii si participarii lucratorilor, in conformitate cu art. 16, 17 si 18 din lege, comitetul de securitate si sanatate in munca are cel putin urmatoarele atributii:
a) analizeaza si face propuneri privind politica de securitate si sanatate in munca si planul de prevenire si protectie, conform regulamentului intern sau regulamentului de organizare si functionare;
b) urmareste realizarea planului de prevenire si protectie, inclusiv alocarea mijloacelor necesare realizarii prevederilor lui si eficienta acestora din punct de vedere al imbunatatirii conditiilor de munca;
c) analizeaza introducerea de noi tehnologii, alegerea echipamentelor, luand in considerare consecintele asupra securitatii si sanatatii, lucratorilor, si face propuneri in situatia constatarii anumitor deficiente;
d) analizeaza alegerea, cumpararea, intretinerea si utilizarea echipamentelor de munca, a echipamentelor de protectie colectiva si individuala;
e) analizeaza modul de indeplinire a atributiilor ce revin serviciului extern de prevenire si protectie, precum si mentinerea sau, daca este cazul, inlocuirea acestuia;
f) propune masuri de amenajare a locurilor de munca, tinand seama de prezenta grupurilor sensibile la riscuri specifice;
g) analizeaza cererile formulate de lucratori privind conditiile de munca si modul in care isi indeplinesc atributiile persoanele desemnate si/sau serviciul extern;
h) urmareste modul in care se aplica si se respecta reglementarile legale privind securitatea si sanatatea in munca, masurile dispuse de inspectorul de munca si inspectorii sanitari;
i) analizeaza propunerile lucratorilor privind prevenirea accidentelor de munca si a imbolnavirilor profesionale, precum si pentru imbunatatirea conditiilor de munca si propune introducerea acestora in planul de prevenire si protectie;
j) analizeaza cauzele producerii accidentelor de munca, imbolnavirilor profesionale si evenimentelor produse si poate propune masuri tehnice in completarea masurilor dispuse in urma cercetarii;
k) efectueaza verificari proprii privind aplicarea instructiunilor proprii si a celor de lucru si face un raport scris privind constatarile facute;
l) dezbate raportul scris, prezentat comitetului de securitate si sanatate in munca de catre conducatorul unitatii cel putin o data pe an, cu privire la situatia securitatii si sanatatii in munca, la actiunile care au fost intreprinse si la eficienta acestora in anul incheiat, precum si propunerile pentru planul de prevenire si protectie ce se va realiza in anul urmator.