Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Impozit forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Impozit forfetar

Buna ziua.
Am o firma din anul 2005 - fara activitate de atunci si pana in prezent.
Nu am dus declaratiile la timp, am primit o amenda si un avertisment, iar firma e dizolvata prin hotarare judecatoreasca din septembrie 2008.
Mi s-a spus ca mai dureaza 1 an pana o sa fie radiata.
Am dus declaratiile si trebuie sa platesc impozit forfetar - pe cele 2 luni.
Ce pot sa fac cu firma asta dizolvata, sa nu mai platesc impozitul?
Pot sa suspend activitatea acum?
multumesc
mihaela_cva a scris:

firma dizolvata nu este in functiune, deci de ce trebuie sa modifice ei codul fiscal nu inteleg-poate e doar opinia mea...dar
impozit forfetar platesc doar firmele in functiune.
De ce nu cereti la ONRC un certificat constatator din care sa reiasa starea firmei? si cu el megeti si la finante.

acel cerificat de care vorbiti este irelevant pentru finante,avand in vedere ca orice dizolvare sau radiere se comunica organului fiscal,deci au la cunostiinta de starea la zi a societatii.
Si raspunsul este DA,platiti impozit forfetar,avand in vedere ca legea nu prevede alta exceptie decat cea a societatilor a caror activitate s-a suspendat prin ORC.
Tot intr-o situatie asemanatoare ma aflu si eu.
Iata speta.
Firma are o hotarare de dizolvare la 30 aprilie 2009 si hotarare de radiere la 30 iunie 2009.
In acest moment, firma e radiata si asa figureaza inclusiv la fisc.
Cu toate acestea, opinia fiscului, dupa parerea mea total nefundamentata este ca trebuie sa platesc impozit forfetar pentru mai si iunie.
Intrebarea mea, logica de altfel, este, daca firma e radiata,cum ar putea sa mai plateasca ceva. acum, cand nu mai exista?
Cum sa mai se angajeze firma intr-o operatiune de plata si de depunere a unei declaratii in acest sens?
Am incercat sa le explic ca atata timp cat mi-au dat certificatul fiscal, judecatorul delegat a dispus radierea.
Care este opinia voastra?
mada78, utilizator
In cazul lichidarii unei societati in cursul unui an fiscal, perioada impozabila inceteaza la data radierii din Reg. Com. Deci, firesc, pana la acea data se datoreaza impozit.
Lorena Chirila, Avocat