Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate vinde dreptul de succesiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate vinde dreptul de succesiune?

Situatie de fapt: 2 corpuri de cladire intr-o curte comuna, doi proprietari. Recent unul dintre proprietari a decedat. Au ramas 2 urmasi care normal ar trebuiu sa faca procesul de succesiune. Exista deja persoana interesata sa cumpere partea de cladire. Unul din succesori nu este interesat neaparat sa vanda, celalalt, fiind somer, doreste cu ardoare. Celalalt proprietar este disperat pentru ca daca se va vinde imobilul ramas liber, probabil va trebui urgent sa vanda si el casa, fiind vorba de un cumparator rom.
1, Se poate face vanzarea fara sa se faca iesirea din indiviziune a partilor comune (curte)?
2, Poate unul dintre succesori sa-si vanda dreptul de succesiune?

Multumesc,
se poate vinde atat cota succesorala cat si dreptul indiviz