avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sotia supravietuitoare are drepturi la bunurile ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sotia supravietuitoare are drepturi la bunurile dobandite inainte de casatorie?

Daca ma casatoresc, sotia mea, dupa un eventual deces, sotia are drepturi asupra bunurilor de dinainte de casatorie?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:24, 12 Iulie 2015
Soția, dacă decedați înaintea ei, moștenește 1/4 din tot ce aveați dvs la data decesului
Si restul de 3/4 se duc unde?
Din cate stiam eu daca n-aveti copii partenerul supravietuitor ramane cu 1/2 lui + 1/2 din partea dvs. Adica 3/4 . Restul de 1/4 revin parintilor/fratilor dvs sau mostenitorilor acestora.

Daca nu sunteti casatorit si nu aveti copii , revin parintilor/fratilor etc
Daca nu sunteti casatorit dar aveti copii recunoscuti le revin lor.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament

Ultima modificare: Joi, 9 Iulie 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Scuzați-mă, nu știu de ce m-am gândit ca aveți copii dintr-o alta căsătorie :(.
cateodata imi vine sa ma pup singura :D
doru58 a scris
Dată post: Miercuri, 1 Iulie 2015, 10:44
Subiect: Mosteniri

Am intentia sa ma casatoresc.Sunt proprietarul unui apartament, din care 50% i-am achitat si 50% i-am achitat printr-un credit ipotecar. Viitoarea sotie, ce drepturi v-a avea asupra apartamentului, in cazul decesului meu? Mentionez ca, am copii, acestia ce drepturi vor avea in cazul decesului meu?


In lipsa unui testament, sotia va mosteni 1/4, iar copiii impart egal restul de 3/4.

Alte discuții în legătură

Dreptul la succesiune coddani coddani as avea nevoie de o informatie in problema mea. suntem 4 frati (toti suntem majori), iar in primavara anului 2009 mama noastra a decedat; la 3 luni dupa ... (vezi toată discuția)
Ln cat timp trebuie acceptata succesiunea? linda27 linda27 problema mea este ca tata a decedat in 15 martie a cumparat o casa inainte de a se recasatori si au avut un copil inpreuna ,eu ca fiica ce drepturi am ? ... (vezi toată discuția)
Casa parintilor Ghinda02 Ghinda02 Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din ... (vezi toată discuția)