Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Persoana pentru curatenia unui imobil
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Persoana pentru curatenia unui imobil

Poate o persoana care presteaza serviciul de curatire a spatiilor comune ale imobilului aferent unei asociatii de proprietari, cunoscuta si sub denumirea de "ingrijitor", sa fie "angajata" cu conventie civila pe perioada nedeterminata ?
Daca persoana in cauza este angajata si la o alta societate comerciala, cu CIM, adica este asigurata sistemului public de pensii, mai datoreaza contributia de asigurari sociale (pensie) pentru venitul pe care-l va obtine ca angajat, cu conventie civila, al asociatiei de proprietari ? Care sunt contributiile (CAS, CASS, Impozit etc) pe care angajatorul (asociatia de proprietari) trebuie sa le verse bugetelor aferente ?
Cu multumiri anticipate,
I-D
Da, persoana sa-si faca PFA si atunci o platiti pe contract de prestarii servicii.