Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Despre declaratia consimtamant pentru depunere ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Despre declaratia consimtamant pentru depunere pasaport minor

procura facuta in franta de catre sotul meu la un notariat ce ma inmputerniceste pe mine sotia,pentru copil cu cerere de document(pasaport).intrebare este:pot pune eu aici in Romania apostila pe aceasta procura?
Nu, apostila trebuie (sau trebuia, daca a dat-o deja) pusa de notarul francez la care a dat declaratia.
Actele eliberate de statul francez nu trebuie apostilate, sunt valabile fara apostila. Doar trebuie traduse.
Justitiarul711, utilizator
Nu va contrazic pentru ca nu stiu exact la ce acte va referiti dar asta nu e valabil si la procurile speciale pentru depunerea si ridicarea pasapoartele minorilor.
[ link extern ]
documentele eliberate de autoritaţile statelor cu care România a încheiat tratate de asistenţă judiciară sunt scutite de supralegalizare, apostilare sau de orice altă formalitate, potrivit prevederilor cuprinse în tratatele respective;
Convenție între Republica Socialistă România și
Republica Franceză privind asistența juridică în materie civilă și
comercială, ratificată prin Decretul nr. 77/1975, publicat în B.Of. nr.
79/22.07.1975 – art. 10 (nu se solicită apostila)
Nu stiam asta :coffee:
Am gasit si Lista statelor ale caror acte notariale sunt acceptate in Romania fara apostilare si fara supralegalizare:
[ link extern ] /