Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare silit a girantului
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare silit a girantului

Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu un sfat la urmatoarea problema. In 5 - 12 2005 am girat pentru un coleg de munca pentru un credit de nevoi personale la BRD. Acest coleg dupa 3 - 4 luni a demisionat si a plecat din tara dupa spusele lui. In 12 - 11 - 2007 am primit o notificare de la EOS KSI cum ca sunt bun de plata pentru ca colegul nu platise ratele. Astazi 9 - 07 - 2015 am primit de la biroul executorului judecatoresc o somatie mobiliara cu poprire pe salariu. Mentionez ca nu pot sub nici o forma sa suport poprirea pe salariu si nici platirea creditului acestuia( am impreuna cu sotia 4 credite ale noastre, sotia nu mai lucreaza de la 1 iulie, copil de 3 ani in intretinere). Ce ma sfatuiti sa fac?:(
Incercati o contestatie la executare.
Se va lua aceeasi suma de bani din cate inteleg eu.
petrutza_i a scris:

In 12 - 11 - 2007 am primit o notificare de la EOS KSI cum ca sunt bun de plata pentru ca colegul nu platise ratele. Astazi 9 - 07 - 2015 am primit de la biroul executorului

In perioada 2007 - 2015 nu ati mai primit nimic?
din cite stiu eu nu.
eu m-am nascut in vs si dupa terminare facultatii in 2005, am ramas in iasi si abia acum 3 ani am reusit sa fac buletin cu adresa de iasi cu bunavointa proprietarului, si parintii mei nu mi-au spus nimic de alta foaie de la eos
unde anume se face contestatie la executare?
si cum adica se va lua aceeasi suma?
gi-jane2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc. trebuie sa consult un avocat si daca da, ce fel de avocat