Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Clarificare dividende 2016?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Clarificare dividende 2016?

Am citit urmatoarele pe avocatnet: Baza de calcul pentru CAS si CASS este plafonata la nivelul a 5 salarii medii pe economie lunare, fiind astfel avantajate persoanele care realizeaza venituri mai mari de cca. 145.000 lei pe an, mai precizeaza specialistii Contexpert.

Si dividendele se reduc la 5% insa se vor plati CASS de 10,5%.

Asta inseamna ca daca realizez venituri de 145.000 lei anul viitor atunci platesc 5% dividende si 10,5% CASS pe suma de 145.000 lei.

Insa daca realizez venituri de 200.000lei anul viitor atunci platesc 5% dividende pe 200.000 lei si 10,5% CASS pe suma de 145.000 lei? Am inteles corect?

In cazul acesta nu merita sa scoti dividendele in fiecare an, si sa scot o suma mai mare dupa cativa ani, pt ca platesti mai putin asa.
-----------------------------
O alta intrebare: daca am o microintreprintere fara angajati atunci cum platesc CASSul? Sau va trebui sa ma angajez?

Inca o intrebare: plafonul de 145.000 lei se refera la persoana fizica sau la tipul de activitate? Adica daca am doua firma din care scot dividende de peste 145.000 lei atunci cat platesc?
radumures, utilizator
ma poate ajuta cineva?