avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare locuinta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare locuinta

Buna ziua.Mai este obligatorie asigurarea locuintei?Ma intereseaza pt ca mama mea are facuta asigurarea de vreo 4-5 ani parca si de 2 ani firma cu care a incheiat asigurarea a marit cu inca jumatate de pret valoarea ei si mama fiind pensionara cu probleme de sanatate vrea sa renunte la aceasta pt ca nu-si mai poate permite sa de-a aceasta suma.Ei au facut o anexa la asigurare in care din cate am citit sunt prevazute aceleasi chestiuni care sunt si in fila principala,cu toate ca ei au negat aceste lucruri.Isi poate primi banii inapoi de pe urma celor 4-5 ani platiti?
Cel mai recent răspuns: cornel510 , utilizator 17:32, 10 Iulie 2015
Nu isi poate primi banii pt asigurarile din anii anteriori.
Asiguraea locuintei este obligatorie, .In ceea ce priveste asigurarea facultativa sunt suficient de multe companii si pachete de asigurari pe piata asigurarilor din care sa va alegeti produsul care va avantajeaza atat ca si acoperire cat si pret.
laleaua-neagra a scris:

Nu isi poate primi banii pt asigurarile din anii anteriori.
Asiguraea locuintei este obligatorie, .In ceea ce priveste asigurarea facultativa sunt suficient de multe companii si pachete de asigurari pe piata asigurarilor din care sa va alegeti produsul care va avantajeaza atat ca si acoperire cat si pret.


Asigurarea obligatorie care o are facuta de anul trecut si expira la 1 august ramane valabila in cazul in care va cere asigurarea facultativa?Sau trebuiesc ambele facute?In acest caz pretul va fi mult mai mare pt a plati cele doua asigurari...
Asigurarea obligatorie costa 10 eur ( chirpici, paianta, )sau 20 eur pe an ( caramida, boltari,material tratat termic), poliota ce acopera dioar riscurile de cutremur , alunecari de teren si inundatii din cauza naturii .La data de 01 august va trebui sa o reanoiasca. Asigurarea facultativa este optionala.
laleaua-neagra a scris:

Asigurarea obligatorie costa 10 eur ( chirpici, paianta, )sau 20 eur pe an ( caramida, boltari,material tratat termic), poliota ce acopera dioar riscurile de cutremur , alunecari de teren si inundatii din cauza naturii .La data de 01 august va trebui sa o reanoiasca. Asigurarea facultativa este optionala.


Voi studia in cursul zilei de maine asigurarea obligatorie si acea anexa sa vad ce continut are.E posibil sa fie acea anexa asigurare facultativa care i-au bagat-o pe gat cei de la societatea de asigurari???
laleaua-neagra a scris:

Asigurarea facultativa este optionala.


Dar este conditionata de asigurarea obligatorie.:-/

www.avocatnet.ro/content/art...

Alte discuții în legătură

Asigurare alexa groupama ciiprian24 ciiprian24 Am făcut o asigurare facultativa la Groupama dar fiind locuința din chirpici nu m-a asigurat în caz de inundatii. La ei merge sa asiguri numai daca ai ... (vezi toată discuția)
Terasa blocului etajul 4 ploua clau01 clau01 pot beneficia de asigurarea obligatorie de 20 e daca stau la etajul 4 , nu am acoperis sarpanta si a inceput sa imi ploua in casa .Am gasit asta Asigurarea ... (vezi toată discuția)
Asigurare locuinte raza23 raza23 buna ziua,ptr asigurarea obligatorie care este termenul limita si valoarea ptr un apartament cu 2 camere? va rog! (vezi toată discuția)