Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce impozit si contributii sociale se platesc pentru ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce impozit si contributii sociale se platesc pentru dividendele repartizate?

Detin un SRL (impozit pe venit) si as vrea sa stiu care sunt taxele si impozitele pe dividente.
Daca la sfarsitul anunului firma scoate un profit de 10000 de lei, cu cat o sa raman din aceasta suma daca sunt asociat unic si administrator.

Stiu ca 16 % se scade impozitul pe profit. Deci cel mult o sa raman cu 8400 lei.
Vreau sa stiu daca mai sunt si alte taxe / impozite.

Precizez ca nu sunt angajat la firma si nu am platit CAS, CASS sau alte contributii la stat pe timpul anului.

As dori sa stiu si care sunt pasii pentru a putea scoate banii din firma sub forma de dividente.

Va multumesc anticipat.
Din cei 8400 se platesc 16% impozit si, nefiind salariat sau pensionar, 5,5% contributia de asigurari sociale de sanatate (C.A.S.S.).

Adica 8400 x 21,5% = 1806 lei.
Deci impozitul de 16% se plateste de doua ori?
Mentionez ca SRL-ul este microintreprindere, deci nu platesc impozit pe profit. Platesc impozit pe venit de 3%.
Contributia la CASS se plateste chiar daca nu sunt asigurat si nici nu vreau sa fiu?
ContSters319476, utilizator