avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce impozit si contributii sociale se platesc pentru ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce impozit si contributii sociale se platesc pentru dividendele repartizate?

Detin un SRL (impozit pe venit) si as vrea sa stiu care sunt taxele si impozitele pe dividente.
Daca la sfarsitul anunului firma scoate un profit de 10000 de lei, cu cat o sa raman din aceasta suma daca sunt asociat unic si administrator.

Stiu ca 16 % se scade impozitul pe profit. Deci cel mult o sa raman cu 8400 lei.
Vreau sa stiu daca mai sunt si alte taxe / impozite.

Precizez ca nu sunt angajat la firma si nu am platit CAS, CASS sau alte contributii la stat pe timpul anului.

As dori sa stiu si care sunt pasii pentru a putea scoate banii din firma sub forma de dividente.

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ContSters319476 , utilizator 00:13, 11 Iulie 2015
Din cei 8400 se platesc 16% impozit si, nefiind salariat sau pensionar, 5,5% contributia de asigurari sociale de sanatate (C.A.S.S.).

Adica 8400 x 21,5% = 1806 lei.
Deci impozitul de 16% se plateste de doua ori?
Mentionez ca SRL-ul este microintreprindere, deci nu platesc impozit pe profit. Platesc impozit pe venit de 3%.
Contributia la CASS se plateste chiar daca nu sunt asigurat si nici nu vreau sa fiu?
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Iulie 2015
ContSters319476, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii microintreprindere laurairis laurairis Buna seara, am si eu cateva intrebari. Am un PFA pe care as dori sa-l inchid si sa trec la microintreprindere. La PFA nu eram angajat plateam doar 16 % ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala neplatitoare de tva alex1201 alex1201 Buna ziua, vreau sa pun un automat de cafea intr-o facultate. Ma gandesc sa ma fac intreprindere individuala neplatitoare de tva. Ce taxe voi datora statului? ... (vezi toată discuția)
Taxe asociati intr-un srl Mihai223 Mihai223 1. Un SRL poate opta pentru 3% pe venit sau 16% pe profit la infiintare? 2. Trebuie ca SRL-ul sa aiba minim un angajat? Sau poate opera ca entitate avand ... (vezi toată discuția)