Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Firma suspendata cu data de 15 mai 2009 - cum plateste ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Firma suspendata cu data de 15 mai 2009 - cum plateste impozitul forfetar ?

Va rog daca ma puteti ajuta cu urmatorul caz:
Un SRL care si-a incetat activitatea pe data de 15 mai 2009, inregistreaza pierdere atat in trim I - 2009 cat si pe trim II - 2009, iar din 2008 are impozit de recuperat 300 RON, cum inregisteaza impozitul forfetar si cat are de plata ? Mentionez ca firma a desfasurat activitate in 2008 avand o cifra de afaceri de 16.650 RON, astfel incadrandu-se la plata impozitului minim intre 0 si 52.0000.

Va multumesc pt raspuns !
112. În aplicarea prevederilor art. 18 alin. (2) coroborat cu art. 34 alin. (15) lit. a) din Codul fiscal, pentru trimestrul II al anului 2009, la calculul impozitului datorat se vor avea în vedere
urmatoarele:
a) calculul impozitului pe profit aferent trimestrului II, potrivit prevederilor titlului II din Codul fiscal;
b) încadrarea în transa de venituri totale anuale prevazuta la art. 18 alin. (3) din Codul fiscal în functie de veniturile totale anuale înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad veniturile prevazute la art. 18 alin. (4) din Codul fiscal;
c) stabilirea impozitului minim corespunzator transei de venituri totale anuale, determinata potrivit lit. b), pentru perioada 1 mai 2009—30 iunie 2009;
d) compararea impozitului pe profit aferent trimestrului II cu impozitul minim calculat potrivit lit. c) si plata impozitului la nivelul sumei celei mai mari.

Pentru perioada 1 mai 2009—30 iunie 2009 din trimestrul al ll-lea impozitul minim se calculeaza în mod corespunzator prin împartirea impozitului minim anual la 12 luni si înmultit cu 2 (lunile mai si iunie),
Dar , Dmv veti plati pentru perioada 01 mai -15 mai ...adica , o jumatate de luna

Mult succes ,
Va multumesc pt raspuns si sa va detaliez putin sa vad daca am inteles:

Adica:
Declaratia 100.
02. Imp. pe profit datorat de PJ. romane:
-suma datorata = 0,
-suma imp. minim = 367, si
-de plata 67 RON ?

Firma are cifra de afaceri in 2008 de 16.650 RON si se incadareaza cu plata impozitului intre 0 si 52.000. Asta insemnand ca ar avea suma minima de 367 RON de plata.
Sau se calculeaza din cei 367 RON plata doar pt cele 15 zile din luna mai ( din 15 fiind suspendata activitatea ) si se inregistreaza:

02. Imp. pe profit datorat de PJ. romane:
-suma datorata = 0,
-suma imp. minim = 92 RON, si
-de plata 0 RON ?
fiindca suma de recuperat este mai mare decat cea de plata ( de recuperat 300 RON )
Kumiko, utilizator
Kumiko a scris:

Va multumesc pt raspuns si sa va detaliez putin sa vad daca am inteles:

Adica:
Declaratia 100
02. Imp. pe profit datorat de PJ. romane:
-suma datorata = 0,
-suma imp. minim = 92 RON, si
-de plata 0 RON ?
fiindca suma de recuperat este mai mare decat cea de plata ( de recuperat 300 RON )

-de plata = 92

se plateste efectiv sau se compenseaza la cerere de catre organele fiscale...........vezi discutia de aici

www.avocatnet.ro/content/for...