Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lovire si vatamare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lovire si vatamare

mama mea a fost batuta de un cioban fiinca la gasit cu oile pe terenul nostru cultivat cu lucerna la ora actuala este internata in spital datorita ranilor suferite
Ciobanul va raspunde penal (a savarsit o infractiune) si civil (adica cu bani).
Partea vatamata sa solicite certificat medico legal in baza caruia are dreptul sa formuleze pretentii impotriva faptuitorului
Sa depuna plangere la politie si sa scoata certificat medico-legal daca vrea.
Partea vatamta poate formula plangere prealabila in termen de 3 luni de la savarsirea faptei ptr.infractiunea de lovire prev.si pedepsita de art.193 Noul Cod Penal,sa obtina certificat medico-legal.
Sa depuna plangere in prima faza, despre ce infractiune este vorba o sa se stie cand scoate CML, deocamdata inteleg ca este internata in spital.